1403/04/31 - 14 محرم 1446 - 2024/07/21
العربیة فارسی

Astronomical Research Center (A.R.C.)

مرکز مطالعات و پژوهشهای فلکی - نجومی
6983 | واحد خبر مركز | 1403/04/13 44 | چاپ

۱۰۰ هزارمین گردش مدارگرد ناسا به دور مریخ انجام شد

مدارگرد مریخی اودیسی ناسا روز یکشنبه، از زمان رسیدن به این صخره دوردست در ۲۳ سال پیش، ۱۰۰ هزارمین گردش را انجام داد.
به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی به نقل از isna، ناسا در پستی در وب‌سایت خود گفت: در آن زمان، مدارگرد مریخ اودیسی ۲۰۰۱ در حال نقشه‌برداری از مواد معدنی و یخ در سطح مریخ، شناسایی مکان‌های فرود برای مأموریت‌های آینده، و انتقال داده‌ها از کاوشگرها و فرودگرهای ناسا به زمین بوده است. این نقطه عطفی برای این مریخ نوردها و فرودگرها شامل مریخ‌نوردهای استقامت و کنجکاوی که هنوز در حال کار هستند و فرودگر اینسایت ناسا است که در پایان ماه دسامبر سال ۲۰۲۲ پس از چهار سال خدمت برای آخرین بار با این مدارگرد ارتباط برقرار کرد.
به نقل از دیجیتال‌ترندز، مدارگرد اودیسی همچنین به تازگی نمایی جدید از بلندترین آتشفشان در منظومه شمسی را ثبت کرده است. ناسا می‌گوید: علاوه بر ارائه نمایی بی‌سابقه از آتشفشان، این تصویر به دانشمندان کمک می‌کند تا لایه‌های مختلف مواد موجود در جو، از جمله ابرها و غبار را مطالعه کنند.
این مدارگرد حتی موفق به تصویربرداری از بالگرد نبوغ ناسا شد که اولین هواپیمایی بود که در سال ۲۰۲۱ قبل از پایان عملیاتش در اوایل سال جاری به پرواز با قدرت کنترل‌شده در سیاره‌ای دیگر دست یافت.
در طی دو دهه اخیر، مدارگرد مریخی اودیسی حدود ۱.۴ میلیون تصویر گرفته و ۱۷.۱ ترابیت داده عظیم را به دانشمندان ارسال کرده است.
جوزف هانت، مدیر پروژه اودیسی، از آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا، که بر ماموریت اودیسی نظارت می‌کند، می‌گوید: برای ادامه یک ماموریت به این مدت طولانی و در عین حال حفظ جدول زمانی تاریخی برنامه‌ریزی و اجرای علمی، شیوه‌های مهندسی نوآورانه و  نظارت دقیقی لازم است. ما مشتاقانه منتظر جمع‌آوری علوم بزرگ‌تر در سال‌های آینده هستیم.
 

رخداد نجومی امروز