1403/04/31 - 14 محرم 1446 - 2024/07/21
العربیة فارسی

Astronomical Research Center (A.R.C.)

مرکز مطالعات و پژوهشهای فلکی - نجومی
6974 | واحد خبر مركز | 1403/04/09 34 | چاپ

تاریخ دقیق بازگشت «استارلاینر» هنوز مشخص نیست

کپسول فضایی «استارلاینر» شرکت «بوئینگ» هنوز تاریخ دقیقی را برای بازگشت به زمین ندارد و ماموریت آن باز هم تمدید می‌شود.
به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی به نقل از isna، ناسا اعلام کرده است که شرکت «بوئینگ»(Boeing) اولین ماموریت سرنشین‌دار کپسول «استارلاینر»(Starliner) خود را باز هم تمدید خواهد کرد.
به نقل از اسپیس، پس از پرتاب کپسول استارلاینر در روز پنجم ژوئن قرار بود ماموریت آن ۱۰ روز باشد. استارلاینر یک روز بعد به آزمایشگاه مداری رسید.
استارلاینر هم نشت هلیوم و هم مشکلات رانش‌گر را هنگام اتصال به «ایستگاه فضایی بین‌المللی» در روز ششم ژوئن تجربه کرد. این کپسول فضایی، پایدار است و در مواقع اضطراری می‌تواند ایستگاه فضایی بین‌المللی را ترک ‌کند اما پس از آزمایش رانش‌گرها در فضا، ناسا و بوئینگ گفتند که می‌خواهند زمان بیشتری را برای درک مشکل اصلی صرف کنند.
«استیو استیچ»(Steve Stich) مدیر برنامه سرنشین‌دار تجاری ناسا در جریان نشست مطبوعاتی دیروز ۲۸ ژوئن به خبرنگاران گفت: یک مجموعه آزمایش در «تاسیسات آزمایش وایت سندز»(White Sands Test Facility) واقع در نیومکزیکو برای تکرار نحوه استفاده از رانش‌گرها در طول پرواز آغاز خواهد شد. آزمایش تقریبا دو هفته طول می‌کشد اما به آنچه پیدا می‌شود، بستگی دارد و تحلیل بیشتری پس از آن مورد نیاز است. بدین ترتیب، ناسا و بوئینگ هنوز تاریخ فرود استارلاینر را مشخص نکرده‌اند. تا زمانی که آزمایش را کامل نکنیم و خطاها را مورد بررسی قرار ندهیم، تاریخ خاصی را در نظر نخواهیم گرفت.
ماموریت آزمایشی سرنشین‌دار ۱۰ روزه استارلاینر با حضور «بوچ ویلمور»(Butch Wilmore) و «سونی ویلیامز»(Suni Williams) فضانوردان ناسا، یک مأموریت در حال پیشرفت است و طوری طراحی شده که در صورت بروز موارد غیرمنتظره در فضا، انعطاف‌پذیری نشان دهد.
«مارک ناپی»(Mark Nappi) معاون مدیر برنامه سرنشین‌دار تجاری بوئینگ گفت: پس از اینکه همه چیز کامل شود و مطمئن شویم که همه کارهای لازم را برای درک سیستم انجام داده‌ایم، با خیال راحت به خانه باز می‌گردیم.
ناپی با تأکید بر اینکه هنوز نمی‌توان زمان‌بندی اتفاقات بعدی را مشخص کرد، ادامه داد: نتیجه آزمایش‌ها درباره اینکه ماموریت چقدر طول خواهد کشید و چقدر موفقیت‌آمیز خواهد بود، غیرقابل پیش‌بینی است.
در حالی که تجزیه و تحلیل روی زمین ادامه دارد، ویلمور و ویلیامز زمان خود را به وظایفی مانند تعمیر و نگهداری ایستگاه فضایی بین‌المللی اختصاص داده‌اند. ناپی درباره اظهارات خدمه در ارتباطات اخیر با بوئینگ از مدار گفت: آنها می‌دانند که این یک پرواز آزمایشی است و از پیش می‌دانستند که قرار است چیزهایی را از این ماموریت یاد بگیریم. هیچ چیز غیر منتظره نیست.
 

رخداد نجومی امروز