1403/04/31 - 14 محرم 1446 - 2024/07/21
العربیة فارسی

Astronomical Research Center (A.R.C.)

مرکز مطالعات و پژوهشهای فلکی - نجومی
6922 | واحد خبر مركز | 1403/02/01 84 | چاپ

مدل تلسکوپ فضایی جیمز وب با اندازه واقعی به نمایش در می‌آید

نورثروپ گرومن، پیمانکار اصلی ناسا در ساخت تلسکوپ فضایی جیمز وب(JWST)، تنها مدل کامل این تلسکوپ فضایی را به بنیاد فضایی که یک سازمان غیرانتفاعی است که از فعالیت‌های فضایی، متخصصان فضایی و آموزش حمایت می‌کند، اهدا کرده است. این مدل سه طبقه که دارای پایه‌ای به طول یک زمین تنیس است، در مرکز کشف بنیاد فضایی در کلرادو اسپرینگز به نمایش گذاشته خواهد شد.

به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی به نقل از ایسنا، هدر پرینگل(Heather Pringle)، مدیر اجرایی بنیاد فضایی در بیانیه‌ای گفت: هدیه سخاوتمندانه نورثروپ گرومن به بنیاد فضایی، بدون شک الهام‌بخش نسل‌های آینده در مورد شگفتی‌های اکتشاف فضایی خواهد بود.

به نقل از اسپیس، بیش از یک دهه قبل از پرتاب وب در سال ۲۰۲۱، نورثروپ گرومن از این مدل برای بالا بردن آگاهی عمومی از مأموریت این کاوشگر استفاده کرد. در میان نمایشگاه‌های گذشته، این مدل در بیمارستان سلطنتی کیلمینهام در دوبلین، ایرلند به نمایش درآمد. خارج از موزه ملی هوا و فضا در مرکز خرید ملی در واشنگتن دی سی؛ در جشنواره جهانی علم در شهر نیویورک و در جشنواره تعاملی جنوب از جنوب غربی(South by Southwest) در آستین، تگزاس به نمایش گذاشته شد.

در هنگام حرکت، این مدل به دو کامیون برای حمل و ۱۲ روز برای مونتاژ نیاز داشت. این ماکت که از آلومینیوم و فولاد ساخته شده است، وزنی معادل ۵۴۰۰ کیلوگرم دارد و تقریباً ۲۴ متر طول، ۱۲ مترعرض و ۱۲ متر ارتفاع دارد.

کریس آدامز(Chris Adams) معاون و مدیرکل سیستم های فضایی استراتژیک در نورثروب گرومن می‌گوید: این ماکت در اندازه واقعی تلسکوپ وب از نیویورک تا پاریس، الهام‌بخش جوامع سراسر جهان شد و با انجام این کار، از دوستان و خانواده‌ها دعوت کرد تا با هم در کیهان کاوش کنند تا منشا جهان را بهتر درک کنند. اکنون ما فصل جدیدی را برای خانه جدید ماکت مشخص می‌کنیم تا بتواند الهام‌بخش نسل‌های آینده دانشمندان و مهندسان باشد.

مرکز کشف بنیاد فضایی که از سال ۲۰۱۲ در مقر این سازمان واقع شده است، یک مرکز علمی تعاملی است که از طریق سفرهای میدانی، بورسیه‌ها و کارگاه‌های آموزشی به بیش از ۳۰۰ هزار نفر از جمله دانش آموزان و مربیان دسترسی پیدا کرده است. هنگامی که این مرکز در بهار امسال پس از یک بازسازی شش ماهه بازگشایی شود، میزبان تجربیات و نمایشگاه‌های جدید مانند تلسکوپ وب خواهد بود که به بیش از ۱۸۰۰ مصنوع مرتبط با فضا که مرکز نمایش می‌دهد، اضافه می‌شود.

پرینگل می‌گوید: ما از تعهد نورثروپ گرومن به پیشبرد آموزش فضایی سپاسگزاریم و از آغاز مأموریت آموزشی وب هیجان‌زده هستیم، که ما را قادر می‌سازد دسترسی و تأثیر خود را حتی بیشتر گسترش دهیم.

مدل تلسکوپ فضایی جیمز وب با اندازه واقعی به نمایش در می‌آید

علاوه بر این مدل، مرکز دیسکاوری یک آینه شش ضلعی مشابه یکی از ۱۸ قطعه آینه اصلی جیمز وب را به نمایش خواهد گذاشت که سطح فوکوس اولیه وب را نشان می‌دهد. این آینه برای نشان دادن فناوری پرداخت دقیق و پوشش طلایی که به طور ویژه برای تلسکوپ توسعه داده شده بود، ساخته شد.

بنیاد فضایی در حال حاضر ۳۰ میلیون دلار جمع‌آوری می‌کند تا یک مرکز جدید برای نمایش مدل و آینه در مقیاس کامل بسازد و همچنین برنامه‌های آموزشی برای حمایت از نمایشگاه خود ایجاد کند.

تلسکوپ فضایی جیمز وب از زمان ارسال اولین تصاویر خود در ماه ژوئیه سال ۲۰۲۲، جنبه‌های جدیدی از جهان ما را نشان داده است، از اولین نوری که پس از مه‌بانگ منتشر شده گرفته تا ترکیب جو سیارات فراخورشیدی که قادر به پشتیبانی از حیات هستند. وب که توسط مرکز پرواز فضایی گادرد در گرین‌بلت، مریلند مدیریت می‌شود، یک همکاری بین ناسا، آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کانادا است.

رخداد نجومی امروز