1402/12/12 - 20 شعبان 1445 - 2024/3/2
العربیة فارسی

Astronomical Research Center (A.R.C.)

مرکز مطالعات و پژوهشهای فلکی - نجومی
6875 | واحد خبر مركز | 1402/11/14 24 | چاپ

ایستگاه فضایی خصوصی «استارلب» اواخر دهه ۲۰۲۰ پرتاب می‌شود

شرکت «اسپیس‌ایکس» در اواخر دهه ۲۰۲۰ قرار است ایستگاه فضایی خصوصی «استارلب» را با موشک «استارشیپ» خود به مدار زمین بفرستد.

به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی به نقل از ایسنا، گروه پشتیبان پروژه ایستگاه فضایی خصوصی «استارلب»(Starlab) روز ۳۱ ژانویه اعلام کرد که موشک غول‌پیکر «استارشیپ»(Starship) شرکت «اسپیس‌ایکس»(SpaceX) را برای بلند کردن این ایستگاه از زمین انتخاب کرده است.

به نقل از اسپیس، «دیلان تیلور»(Dylan Taylor) رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت «وویجر اسپیس»(Voyager Space) گفت: تاریخچه موفقیت و قابلیت اطمینان اسپیس‌ایکس باعث شد که گروه ما استارشیپ را برای پرتاب کردن استارلب انتخاب کند. اسپیس‌ایکس، رهبر بی‌بدیل پرتاب‌های پرسرعت است و ما مفتخریم که استارلب در پرواز با استارشیپ به مدار زمین پرتاب می‌شود.

در اطلاعیه جدید، تاریخ دقیق پرتاب مشخص نشده است اما ناسا و توسعه‌دهندگان استارلب می‌خواهند این ایستگاه تجاری چهار نفره را پیش از سال ۲۰۳۰ پرتاب و راه‌اندازی کنند. سال ۲۰۳۰ همان زمانی است که انتظار می‌رود «ایستگاه فضایی بین‌المللی»(ISS) فعالیت خود را متوقف کند.

در واقع، ناسا چندین سال است که توسعه ایستگاه‌های خصوصی را تشویق می‌کند تا پس از پایان عمر ایستگاه فضایی بین‌المللی، فضانوردان آن همچنان جایی را برای زندگی و کار کردن در مدار پایین زمین داشته باشند.

در دسامبر ۲۰۲۱، ناسا اعلام کرد که در مجموع ۴۱۵ میلیون دلار بودجه را به سه شرکت «بلو اوریجین»(Blue Origin)، «نانورکس»(Nanoracks) که بخشی از وویجر اسپیس است و «نورثروپ گرومن»(Northrop Grumman)  برای کمک به بلوغ ایده‌های ایستگاه فضایی تجاری آنها اهدا می‌کند. همچنین، ناسا قرارداد جداگانه‌ای را با شرکت «آکسیوم اسپیس»(Axiom Space) دارد که در حال کار کردن روی ایستگاه خصوصی خود است.

از آن زمان، اوضاع کمی تغییر کرده است. به عنوان مثال، نورثروپ گرومن تصمیم گرفت کار کردن روی ایستگاه خود را متوقف کند و به گروه فضایی وویجر بپیوندد که غول هوافضای «ایرباس»(Airbus) را نیز به این جمع وارد کرد. وویجر و ایرباس طی یک سرمایه‌گذاری مشترک، شرکتی را به نام «استارلب اسپیس»(Starlab Space) تشکیل دادند که ایستگاه استارلب را ساخته است و راه‌اندازی خواهد کرد.

استارشیپ نسل بعدی سیستم‌های حمل و نقل شرکت اسپیس‌ایکس است که این شرکت برای کمک کردن به بشریت در رسیدن به ماه و مریخ، به توسعه آن می‌پردازد. این موشک تا به امروز دو بار در پروازهای آزمایشی آوریل ۲۰۲۳ و نوامبر ۲۰۲۳ از پایگاه «استاربیس»(Starbase) شرکت اسپیس‌ایکس در جنوب تگزاس پرتاب شده است.

استارشیپ ۱۲۲ متری، بزرگ‌ترین و قوی‌ترین موشکی محسوب می‌شود که تاکنون ساخته شده و قادر است تا ۱۵۰ تن محموله را به مدار پایین زمین ببرد. همان طور که تیلور خاطرنشان کرد، این موشک می‌تواند استارلب کاملا مجهز را تنها در یک پرتاب به مدار زمین بفرستد.