1402/09/16 - 23 جمادى الاولى 1445 - 2023/12/7
العربیة فارسی

Astronomical Research Center (A.R.C.)

مرکز مطالعات و پژوهشهای فلکی - نجومی - Nojumi.org
6808 | واحد خبر مركز | 1402/08/11 51 | چاپ

آیا بشر به یافتن حیات در مریخ نزدیک‌تر شده است؟

به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی به نقل از گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از دیلی میل، مریخ یک زمین بایر متروک است، اما دانشمندان بقایایی از سیستم‌های رودخانه‌ای باستانی را در آن کشف کرده‌اند که زمانی شرایط مناسبی برای پشتیبانی از حیات داشتند.

محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط مریخ‌نورد «کنجکاوی» ناسا در دهانه گیل را مجدداً تجزیه و تحلیل کردند و دریافتند این دهانه بیش از آنچه قبل تصور می شد قابل سکونت است.

این تیم برآمدگی‌های کوتاهی را شناسایی کردند که می‌توانند نشانگر رسوبات رودخانه‌های باستانی در دهانه‌ها باشند. به گفته محققان، اعتقاد بر این است که آب برای زندگی، چرخه‌های شیمیایی،  مواد مغذی و رسوب مهم است.

 

نویسنده اصلی این یافته گفت: «ما در حال یافتن شواهدی هستیم که نشان می‌دهد مریخ احتمالاً سیاره‌ای از رودخانه‌ها بوده است. ما نشانه هایی از این را در سراسر سیاره می بینیم.»

این مطالعه با نقشه برداری از فرسایش خاک مریخ با استفاده از یک مدل کامپیوتری آموزش دیده بر روی داده های ماهواره ای انجام شد. این داده‌ها از مریخ نورد کنجکاوی و اسکن‌های 3‌بعدی از لایه‌های سنگی که در طی میلیون‌ها سال در زیر بستر دریای خلیج مکزیک ته‌نشین شده بودند، به دست آمد.

این تیم فرسایش مریخ را با استفاده از اسکن های 3 بعدی چینه نگاری ثبت شده واقعی روی زمین شبیه سازی کردند. هنگامی که آنها شبیه سازی را اجرا کردند، این مدل مناظر فرسایش مریخ را نشان داد که تقریباً مشابه موارد مشاهده شده توسط مریخ نورد کنجکاوی در داخل دهانه گیل به نظر می رسید. محققان گفتند که این تجزیه و تحلیل تفسیر جدیدی را برای دهانه مریخ نشان داد که تاکنون هرگز با رسوبات فرسایش یافته رودخانه مرتبط نبوده است.

مطالعات قبلی که از مریخ نقشه برداری کرده بودند به این نتیجه رسیدند که برآمدگی های رودخانه ای معکوس بستر رودخانه هستند. برآمدگی‌ها فقط در نیمکره جنوبی، جایی که دهانه گیل در آن قرار دارد، وجود دارد و به استوای مریخ نزدیک‌تر است.

با این حال، مطالعه جدید نشان داده که فرم های برآمده و دماغه مانند نیز می توانند نهشته های رودخانه باستانی باشند. نهشته در علوم زمین، نوعی هوازدگی شیمیایی، ناشی از واکنش شیمیایی بین بعضی کانی های خاص، سرشار از آهن در سنگ ها و اکسیژن موجود در آب است.

دانشمندان اعلام کردند این یافته نشان می‌دهد که می‌توان ذخایر رودخانه‌ای کشف‌نشده در جای دیگر این سیاره را متصور شد و حتی بخش بزرگ‌تری از رسوب مریخ می‌تواند توسط رودخانه‌ها در طول یک دوره قابل سکونت در تاریخ مریخ ساخته شده باشد. رودخانه های روی زمین، برای زندگی بسیار مهم هستند و همه چیز نشان می دهد که این رودخانه ها در مریخ رفتار مشابهی دارند.

دانشمندان پیش از این در مورد منشا دره های عمیق روی مریخ در مطالعه ای اعلام کردند دره‌ها در مریخ ممکن است زمانی شکل گرفته باشند که سیاره سرخ به یک سمت کج شده بود. این اتفاق باعث تغییرات چشمگیر در آب و هوا شد و آب با رفتن به سمت پایین، دره های عمیقی را ایجاد کرد.

تجزیه و تحلیل داده‌های جمع‌آوری‌شده ماموریت اینسایت که به طور رسمی در دسامبر 2022 به پایان رسید نیز شگفتی‌هایی را در مورد مریخ نشان داده، از جمله این واقعیت که این سیاره هر سال سریع‌تر می‌چرخد.