1403/03/29 - 11 ذي الحجة 1445 - 2024/06/18
العربیة فارسی

Astronomical Research Center (A.R.C.)

مرکز مطالعات و پژوهشهای فلکی - نجومی
6715 | واحد خبر مركز | 1402/06/02 116 | چاپ

اولین تصاویر کاوشگر هند از قطب جنوب ماه

ماموریت چاندرایان-3 متعلق به آژانس تحقیقات فضایی هند که روز گذشته با موفقیت بر سطح ماه فرود آمد و هند را به اولین کشوری تبدیل کرد که در نزدیکی قطب جنوب ماه فرود آمده است، نخستین تصاویر خود از این منطقه را ارسال کرده است.
به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی به نقل از isna و به نقل از اسپیس، اولین تصاویر از ماموریت چاندرایان-3 هند که پس از فرود تاریخی روی ماه توسط کاوشگر آن گرفته شده است، یک نمای جالب توجه از حوالی قطب جنوب ماه را نشان می‌دهد.
سازمان تحقیقات فضایی هند(ISRO) این تصاویر را حدود چهار ساعت پس از پایان فرود نرم فضاپیمای چاندراین-3(Chandrayaan-3) در X(توییتر سابق) به اشتراک گذاشت.
این اولین مجموعه چهار تصویری توسط دوربین فرودگر موسوم به Horizontal Velocity در حالی که به سطح ماه نزدیک شده، گرفته شده است. یک تصویر دیگر از دوربین تصویربردار فرود نیز به اشتراک گذاشته شده است که نمایی اجمالی از محل فرود، از جمله بخشی از پایه فرودگر و سایه آن را نشان می‌دهد.
سازمان تحقیقات فضایی هند در پستی در X گفت پیوند ارتباطی بین فرودگر و تیم عملیات در بنگلور برقرار است.
این فرود باعث شد هند پس از ایالات متحده، اتحاد جماهیر شوروی سابق و چین به چهارمین کشوری در تاریخ تبدیل شود که با موفقیت یک فضاپیما را روی سطح ماه قرار داده است.
ماموریت چاندرایان-3 همچنین اولین فضاپیمای تاریخ است که در نزدیکی قطب جنوب ماه فرود آمده است، منطقه‌ای که در حال حاضر توجه دانشمندان و آژانس‌های فضایی از سراسر جهان را به خود جلب کرده است.
دانشمندان فکر می‌کنند که دهانه‌های قطبی سایه‌دار دائمی موجود در این منطقه حاوی یخ‌آبی هستند که در صخره‌ها محبوس شده‌اند و می‌توان آن را استخراج کرد و برای حمایت از حضور دائمی انسان در ماه از آن استفاده کرد.
علاوه بر این، از این دهانه‌های ماه می‌توان برای ساخت تلسکوپ‌های نسل بعدی استفاده کرد که به اخترشناسان اجازه می‌دهد دورتر از آنچه امروز می‌توانند را ببینند.


طبق اعلام سازمان تحقیقات فضایی هند، ماه‌نورد کوچک این ماموریت به نام پراگیان در حال مستقر شدن است و به زودی کاوش خود را در این منطقه هیجان انگیز آغاز می‌کند، بنابراین به احتمال زیاد به زودی تصاویر جذاب بیشتری ارائه می‌شود.
با این حال، این ماه‌نورد و فرودگر بعید به نظر می‌رسد که برای بیش از دو هفته فعال بمانند، زیرا سازمان تحقیقات فضایی هند انتظار ندارد باتری‌های این وسایل نقلیه بتوانند در شب دو هفته‌ای قمری دوام بیاورند.
ماموریت چاندرایان-3 دومین تلاش هند برای فرود در نزدیکی قطب جنوب ماه بود. اولین تلاش این کشور برای فرود روی به ماه در سپتامبر 2019، زمانی که فرودگر چاندرایان-2 به دلیل نقص نرم افزاری به سطح ماه برخورد کرد، با شکست مواجه شد.
این موفقیت هند تنها سه روز پس از شکست روسیه در ماموریت لونا-25، اولین تلاش این کشور برای قرار دادن یک فضاپیما بر روی سطح ماه در 47 سال گذشته اتفاق افتاده است. ماموریت لونا-25 نیز قطب جنوب ماه را هدف قرار داده بود، اما پس از یک مانور مداری ناموفق در روز شنبه (19 اوت) به سطح ماه برخورد کرد.

رخداد نجومی امروز