1403/04/31 - 14 محرم 1446 - 2024/07/21
العربیة فارسی

Astronomical Research Center (A.R.C.)

مرکز مطالعات و پژوهشهای فلکی - نجومی
6705 | واحد خبر مركز | 1402/05/29 167 | چاپ

کپسول فضایی کرو دراگون به سکوی پرتاب منتقل شد

کپسول دراگون اسپیس‌ایکس در آستانه‌ی پرتاب ماموریت کرو-۷ به سکوی پرتاب منتقل می‌شود.
به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی به نقل از isnaو به نقل از اسپیس، کپسول کرو دراگون به نام پایداری(Endurance) قرار است در سومین ماموریت خود در روز ۲۵ اوت(سوم شهریور) به فضا پرتاب شود.
این کپسول فضایی شرکت اسپیس‌ایکس در آستانه‌ی پرواز در هفته آینده به سکوی پرتاب منتقل شده است.
اسپیس‌ایکس از طریق شبکه‌ی اجتماعی X(توئیتر سابق) در روز پنجشنبه(۱۷ اوت) اعلام کرد که پایداری به تازگی به سکوی پرتاب ۳۹A در مرکز فضایی کندی ناسا(KSC) در فلوریدا رسیده است. این کپسول پیش از این در یک مرکز بازسازی اسپیس‌ایکس در پایگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال، قرار داشت.
اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، این فضاپیما از سکوی ۳۹A بر فراز موشک فالکون ۹ پرتاب خواهد شد و چهار فضانورد را در ماموریت کرو-۷ اسپیس ایکس به سمت ایستگاه فضایی بین‌المللی(ISS) خواهد برد.
پست روز پنجشنبه دو عکس از این کپسول سفید را نیز به نمایش گذاشت که سطح بدون لک آن به خوبی گویای تجربه‌ی قابل توجه این کپسول در سفرهای فضایی نیست.


پایداری ماموریت‌های کرو-۳ و کرو-۵ را نیز به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسانده است که به ترتیب در ماه نوامبر سال ۲۰۲۱ و ماه اکتبر سال ۲۰۲۲ پرتاب شدند.
کرو-۷ یک ماموریت کاملا بین‌المللی است که فضانوردانی از چهار کشور مختلف را در بر می‌گیرد. در میان آنها یاسمین مقبلی، فضانورد ایرانی آمریکایی ناسا، فرماندهی پایداری را بر عهده دارد. فضانورد دانمارکی آندریاس موگنسن(Andreas Mogensen) از آژانس فضایی اروپا به عنوان خلبان خدمت خواهد کرد. کنستانتین بوریسف (Konstantin Borisov)، متخصص ماموریت از آژانس فضایی روسیه روسکاسموس و متخصص ماموریت ساتوشی فوروکاوا(Satoshi Furukawa) از ژاپن نیز در این ماموریت حضور دارند.
این چهار نفر حدود شش ماه را در ایستگاه فضایی بین‌المللی سپری خواهند کرد. پس از ورود آنها به ایستگاه فضایی بین‌المللی، فضانوردان ماموریت کرو-۶ که از روز سوم مارس در این ایستگاه زندگی می‌کنند از آن خارج شده و به زمین باز می‌گردند.
 

رخداد نجومی امروز