1403/03/10 - 21 ذي القعدة 1445 - 2024/05/30
العربیة فارسی

Astronomical Research Center (A.R.C.)

مرکز مطالعات و پژوهشهای فلکی - نجومی
6582 | واحد خبر مركز | 1402/03/02 215 | چاپ

ویدئویی از فوران یک لکه خورشیدی غول‌پیکر

ویدئویی که به تازگی منتشر شده است، فوران یک لکه خورشیدی غول‌پیکر را در میان رگباری از شراره‌های خورشیدی قوی نشان می‌دهد که به سمت زمین می‌چرخد.

به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، خورشید اخیرا رگبار تقریبا بی‌وقفه‌ای از شراره‌های خورشیدی، از جمله ۹ شراره قوی کلاس M را منتشر کرده است. در زمان نگارش این مقاله، حداقل هفت مورد از شراره‌های خورشیدی کلاس M قوی، به ناحیه موسوم به «AR۳۳۱۱» نسبت داده شده‌اند که لکه‌های خورشیدی غول‌پیکر را در بر دارد و به آرامی به سمت زمین می‌چرخد.

AR۳۳۱۱ به یک لکه خورشیدی بزرگ دیگر به نام «AR۳۳۱۰» ملحق می‌شود که مسئول شکل‌گیری شراره‌های بزرگ خورشیدی در ۱۶ مه بود که باعث خاموشی گسترده رادیویی شدند. این جفت فرار به آرامی در حال چرخش هستند و تا آخر هفته مستقیما روبه‌روی ما خواهند بود.

ویدئویی از فوران یک لکه خورشیدی غول‌پیکر
نمایی از شراره‌های بزرگ خورشیدی در ۱۶ مه

شراره‌های خورشیدی زمانی به وجود می‌آیند که انرژی مغناطیسی در جو خورشید جمع می‌شود و طی یک انفجار شدید تابش الکترومغناطیسی آزاد می‌گردد. شراره‌های خورشیدی براساس اندازه خود، به گروه‌هایی از حروف دسته‌بندی می‌شوند که کلاس X قوی‌ترین آنهاست. در رتبه بعد، شراره‌های کلاس M قرار دارند که ۱۰ برابر کوچک‌تر از شراره‌های کلاس X هستند. سپس، شراره‌های کلاس C، کلاس B و در نهایت شراره‌های کلاس A قرار دارند که بسیار ضعیف هستند و نمی‌توانند به طور قابل توجهی روی زمین تأثیر بگذارند.

در هر کلاس، اعداد از ۱ تا ۱۰ و فراتر از آن برای شراره‌های کلاس X، قدرت نسبی یک شراره را نشان می‌دهند. قوی‌ترین شراره خورشیدی اخیر، در روز ۱۸ مه ساعت ۸:۴۰ شب به وقت منطقه زمانی شرقی به وقوع پیوست.

مجموعه‌ای از خاموشی‌های امواج کوتاه رادیویی، در اثر انتشار مکرر شراره‌ها ایجاد شده‌اند که پالس قوی پرتوهای ایکس و پرتوهای فرابنفش شدید را به سمت زمین می‌فرستند. پرتوها که با سرعت نور حرکت می‌کنند، در کمتر از هشت دقیقه به زمین می‌رسند، لایه بالایی جو زمین(ترموسفر) را یونیزه می‌کنند و به خاموشی امواج کوتاه رادیویی در زمان برخورد منجر می‌شوند.

فعالیت‌های خورشیدی به عنوان بخشی از چرخه خورشیدی ۲۵ در حال افزایش هستند که دانشمندان پیش‌بینی می‌کنند در سال ۲۰۲۵ به اوج خود برسد. برای اطلاع یافتن در مورد وقوع روزانه شراره‌های خورشیدی و آگاهی از آخرین یافته‌های آب و هوای فضایی، از وب‌سایت «مرکز پیش بینی آب و هوای فضایی»(SWPC) متعلق به «اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا»(NOAA) بازدید کنید تا جدیدترین داده‌های پرتو ایکس خورشیدی به دست آمده با «سامانه ماهواره عملیاتی زیست‌محیطی زمین‌ایستا»(GOES) را ببینید.

رخداد نجومی امروز