1401/11/16 - 13 رجب 1444 - 2023/2/5
العربیة فارسی

Astronomical Research Center (A.R.C.)

مرکز مطالعات و پژوهشهای فلکی - نجومی - Nojumi.org
6459 | واحد خبر مركز | 1401/09/20 143 | چاپ

چگونه در دوره وقوع یک شراره خورشیدی شدید ایمن بمانیم؟

شراره‌های خورشیدی و فوران‌های پلاسما رایج هستند و گاهی آنقدر بزرگ هستند که زمین را ویران کنند. فوران‌های خورشید می‌تواند باعث قطع برق، خاموشی رادیو و اختلال در جی پی اس شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از بیزینس اینسایدر، خورشید دائما دچاره فعالیت‌های شدید می‌شود، پلاسما در سطح آن به صورت حباب رخ می‌دهد و لکه‌های خورشیدی غول‌پیکر باز و بسته می‌شوند. گاهی اوقات، سطح خورشید فوران می‌کند و انفجاری از پلاسما و ذرات باردار الکتریکی را به سمت زمین می‌فرستد.

همانطور که ذرات خورشیدی بر روی زمین تاثیر می‌گذارند، خطوط میدان مغناطیسی سیاره ما، آنها را به سمت قطب‌های شمال و جنوب می فرستند، جایی که آنها به لایه‌های بالایی جو نفوذ می‌کنند و با مولکول‌های گاز تعامل می‌کنند تا نورهای رقصنده شفق قطبی را ایجاد کنند.

چگونه در دوره وقوع یک شراره خورشیدی شدید ایمن بمانیم؟

فوران‌های خورشیدی بزرگتر می‌توانند شفق‌های قطبی زیبایی را در جنوب پنسیلوانیا، آیووا و اورگان ایجاد کنند. اما یک شبکه واقعاً بسیار بزرگ می‌تواند شبکه‌های برق را قطع کند، جی پی اس را مختل کند و ارتباطات رادیویی را غیرفعال کند.

جو زمین از تابش این فوران‌های خورشیدی جلوگیری می‌کند و از مردم روی زمین محافظت می‌کند، اما نمی‌تواند مانع از اختلال در فعالیت‌های مغناطیسی و الکتریکی با فناوری‌های ما شود.

مایک هاپگود، مشاور آب و هوای فضایی در آزمایشگاه رادرفورد اپلتون در بریتانیا، از طریق ایمیل به بیزینس اینسایدر گفت: خطر ناشی از هوای شدید فضایی این است که فناوری‌هایی را که اکنون برای زندگی انسان حیاتی هستند، مختل می‌کند. این تنها در شصت سال گذشته، مثلاً از سال ۱۹۶۰، به یک مسئله بزرگ تبدیل شده است، زیرا برق جایگزین زغال‌سنگ به عنوان منبع انرژی کلیدی برای خانه‌ها و ادارات شده است. ما در یک چرخه خورشیدی جدید هستیم و تا جولای ۲۰۲۵ با حداکثر فعالیت خورشید مواجه هستیم. وقوع شراره‌های خورشیدی و طوفان‌های فضایی احتمالا در سه سال آینده رایج خواهند بود.

شراره خورشیدی چیست و چگونه بر روی زمین تأثیر می‌گذارد؟

چگونه در دوره وقوع یک شراره خورشیدی شدید ایمن بمانیم؟

شراره‌های خورشیدی انفجارهای قدرتمند انرژی هستند. آنها معمولا در مناطق فعال رخ می‌دهند. مناطق فعال نیز نواحی‌ای در خورشید هستند که با حضور قوی میدان‌های مغناطیسی مشخص می‌شوند. همانطور که این میدان‌های مغناطیسی تکامل می‌یابند، می‌توانند به نقطه‌ای از ناپایداری برسند و انرژی را به اشکال مختلف از جمله تابش الکترومغناطیسی، آزاد کنند. شراره‌ها و فوران‌های خورشیدی می‌توانند بر ارتباطات رادیویی، شبکه‌های برق، سیگنال‌های ناوبری تاثیر بگذارند و خطراتی را برای فضاپیماها و فضانوردان ایجاد کنند.

شراره‌های خورشیدی انفجار انرژی هستند که در اثر درهم تنیده شدن، عبور و یا سازماندهی مجدد خطوط میدان مغناطیسی در نزدیکی لکه‌های خورشیدی ایجاد می‌شوند. در موارد شدید، شراره‌های خورشیدی می‌توانند اتصالات رادیویی و نیروگاه‌های روی زمین را غیرفعال کنند؛ اما علاوه بر این، آنها عامل پدیده‌های خیره کننده آب و هوای فضایی نیز هستند.

به گفته ناسا، یک شراره خورشیدی که انفجاری از تابش است و ذرات باردار را از خورشید شتاب می‌دهد، با سرعت نور حرکت می‌کند، بنابراین تا زمانی که پیش‌بینی‌کنندگان آن را ببینند، در حال حاضر بر یونوسفر زمین تأثیر می‌گذارد و می‌تواند باعث خاموشی رادیو شود. هنگامی که ابری از پلاسما و میدان‌های مغناطیسی به فضا پرتاب می‌شوند، خروج جرم از تاج خورشیدی یک فوران شدیدتر و هدفمند هستند.

خروج جرم از تاج خورشیدی عمدتاً بر مگنتوسفر تأثیر می‌گذارند و خطوط میدان مغناطیسی زمین را در رویدادی به نام طوفان ژئومغناطیسی که به عنوان طوفان خورشیدی نیز شناخته می‌شود، به هم می زند. این همان چیزی است که می‌تواند باعث قطع برق شود.

ابزار پیش‌بینی می‌توانند قبل از خروج جرم از تاج خورشیدی به کارشناسان هشدار دهند. بر اساس گزارش مرکز پیش بینی هوای فضایی سازمان ملی اقیانوسی و جوی، برخی از خروج‌های جرم از تاج خورشیدی پس از ۱۵ ساعت از اولین مشاهده، به زمین می‌رسند، در حالی که برخی دیگر ممکن است روزها طول بکشد تا به زمین برسند.

با این حال، مانند هر فاجعه‌ای، عاقلانه است که از قبل برنامه‌ریزی کنید تا در آخرین لحظه عجله نکنید تا منابع خود را تهیه کنید.

منابع لازم برای زندگی بدون برق را ذخیره کنید

چگونه در دوره وقوع یک شراره خورشیدی شدید ایمن بمانیم؟

طوفان‌های ژئومغناطیسی می‌توانند جریان‌های اضافی در شبکه برق تولید کنند که با ترانسفورماتورها تداخل کرده و می‌تواند باعث قطع برق شود.

هاپگود گفت: من انتظار دارم که تداخل باعث شود بخش‌هایی از شبکه برق خاموش شود تا از آسیب بیشتر جلوگیری شود و اپراتورها نیز برای بازگرداندن عملکرد عادی به زمان (شاید ساعت‌ها، شاید یک یا دو روز) نیاز دارند.

این همان چیزی است که در سال ۱۹۸۹ در کبک اتفاق افتاد. طغیان ذرات خورشید، برق منطقه را برای حدود ۹ ساعت از بین برد.

هاپگود گفت: من آن را به عنوان یک رویداد در هر قرن در هر مکان خاص ارزیابی می‌کنم.

وی افزود: برای مردم مهم است که در مقابل از دست دادن برق مقاومت شخصی داشته باشند.

این بدان معناست که برای زمستان مواد غذایی فاسد نشدنی، آب تمیز، پول نقد، چراغ قوه‌های باتری‌دار یا دستی، پتو و لباس گرم و وسایلی برای پخت و پز ایمن بدون برق تهیه کنید.

همچنین ایده خوبی است که برای دریافت اخبار و به‌روزرسانی‌های آب‌وهوا، یک رادیو با باتری داشته باشید. اما این احتمال وجود دارد که آنها در طوفان خورشیدی نیز کار نکند.

به رادیو یا جی پی اس تکیه کنید

چگونه در دوره وقوع یک شراره خورشیدی شدید ایمن بمانیم؟

به یاد داشته باشید که شراره‌های خورشیدی و همچنین خروج جرم از تاج خورشیدی می‌توانند سیگنال‌های رادیویی را تخریب کنند و حتی باعث خاموشی رادیو شوند. بلافاصله پس از طوفان ایرما در سال ۲۰۱۷، دو طوفان خورشیدی ارتباطات رادیویی اضطراری را به مدت ۱۱ ساعت قطع کردند.

طوفان‌های ژئومغناطیسی همچنین با ماهواره‌ها تداخل دارند و حتی می‌توانند آنها را از مدار خارج کنند و جی پی اس روی زمین را مختل کنند. بنابراین تهیه کردن نقشه از مسیرها در نقاط کلیدی یا مکان‌های تخلیه اضطراری پیش از موعد می‌تواند هوشمندانه باشد.

ممکن است بخواهید از پرواز در طول طوفان خورشیدی اجتناب کنید

چگونه در دوره وقوع یک شراره خورشیدی شدید ایمن بمانیم؟

اتمسفر زمین با مسدود کردن تشعشعات قدرتمندی که با شراره‌های خورشیدی و خروج جرم از تاج خورشیدی می‌آیند، از مردم روی زمین محافظت می‌کند. اما تحقیقات نشان داده است که قرار گرفتن در هواپیما در هنگام آغاز پدیده شراره خورشیدی یا طوفان خورشیدی می‌تواند شما را در معرض دوزهای بالایی از تابش قرار دهد. در برخی موارد ممکن است به هر حال نتوانید سوار هواپیما شوید. اگر پرواز شما در طول یک طوفان ژئومغناطیسی بر فراز قطب شمال انجام شود، ممکن است به دلیل خطر قطع ارتباط و ناوبری، لغو یا تغییر مسیر داده شود.

هرگز ژنراتور را در داخل خانه راه‌اندازی نکنید

چگونه در دوره وقوع یک شراره خورشیدی شدید ایمن بمانیم؟

این اشتباه یک اشتباه رایج پس از بلایا و قطع برق است. ژنراتورها مونوکسید کربن تولید می‌کنند، بنابراین کارشناسان توصیه می‌کنند هرگز آنها را در داخل خانه یا در فضای بسته مانند گاراژ، سوله یا زیرزمین اجرا نکنید. این ماشین‌ها می‌توانند منطقه را با گاز سمی پر کنند و در عرض چند دقیقه افراد را بکشند.

در مورد کوره‌های زغالی نیز همینطور است: هرگز از آنها در داخل خانه استفاده نکنید، حتی اگر منطقه به خوبی تهویه شود. زغال سنگ نیز مونوکسید کربن تولید می‌کند.

به طور کلی آماده بودن در برابر بلایا می‌تواند شما را برای شراره‌های خورشیدی آماده کند. آماده شدن برای احتمال وقوع یک شراره بزرگ خورشیدی با آماده شدن برای هر فاجعه دیگری تفاوتی ندارد. آمادگی برای طوفان‌ها، زلزله‌ها، طوفان‌های برفی، بیماری‌های همه‌گیر یا رستاخیز زامبی‌ها و قطع برق نیز بسیار مهم است.

اگر اصول اولیه آمادگی در برابر بلایا را دنبال کنید، احتمالاً برای وقوع یک شراره خورشیدی نیز آماده خواهید بود.

رخداد نجومی امروز