1401/09/16 - 12 جمادى الاولى 1444 - 2022/12/7
العربیة فارسی

Astronomical Research Center (A.R.C.)

مرکز مطالعات و پژوهشهای فلکی - نجومی - Nojumi.org
6433 | واحد خبر مركز | 1401/08/18 97 | چاپ

فضاپیمای "سیگنوس" امروز به "ایستگاه فضایی بین‌المللی" می‌رسد

به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، سیگنوس که یک فضاپیمای باری رباتیک ساخته‌ شده توسط شرکت "نورثروپ گرومن"(Northop Grumman) است، روز دوشنبه هفتم نوامبر از ویرجینیا به سمت ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شد. اگر همه‌ چیز طبق برنامه پیش برود، این فضاپیما امروز با استفاده از بازوی رباتیک آزمایشگاه مداری در حدود ساعت ۵:۵۰ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل خواهد شد.

سیگنوس که به افتخار "سالی راید"(Sally Ride)، فضانورد معروف ناسا نامیده شده است، حدود ۴.۱ تن آزمایش‌های علمی و تجهیزات را به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌برد. این محموله بیش از مقداری است که هر سیگنوس دیگری تاکنون به فضا برده است.

پرواز سیگنوس کاملا روان نبوده است. این فضاپیما پس از بلند شدن موفق شد تنها یکی از دو آرایه خورشیدی خود را مستقر کند. گردانندگان سیگنوس می‌گویند که فضاپیما بدون توجه به این مشکل می‌تواند سفر به ایستگاه فضایی بین‌المللی را به صورت ایمن انجام دهد اما گروه‌های ماموریت با نزدیک شدن به آزمایشگاه مداری، هرگونه نشانه‌ای از مشکل را زیر نظر خواهند داشت.

مقامات ناسا روز سه‌شنبه گفتند: نورثروپ گرومن برای نظارت و ارزیابی فضاپیما پیش از ورود، اتصال و نصب برنامه‌ریزی‌شده فردا در ایستگاه فضایی، از نزدیک با ناسا همکاری می‌کند. همچنین، گروه‌های ماموریت در حال برنامه‌ریزی برای بازرسی‌های بیشتری از فضاپیما هنگام نزدیک شدن و پس از اتصال هستند.

در حال حاضر سه فضاپیمای رباتیک مختلف، محموله‌ها را به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌برند. این فضاپیماها، سیگنوس، کپسول "دراگون"(Dragon) شرکت "اسپیس‌ایکس" (SpaceX) و فضاپیمای "پروگرس(Progress) روسیه هستند.

سیگنوس و پروگرس پس از تکمیل ماموریت‌های تحویل محموله خود، در جو زمین می‌سوزند اما دراگون برای فرود ایمن در اقیانوس و استفاده مجدد در آینده بازمی‌گردد.

رخداد نجومی امروز