1401/05/22 - 14 محرم 1444 - 2022/8/13
العربیة فارسی

Astronomical Research Center (A.R.C.)

6019 | واحد خبر مركز | 1400/10/09 535 | چاپ

شکار الماس‌های درخشان در فضا

ناسا اخیرا در حساب کاربری تلسکوپ فضایی هابل در اینستاگرام تصویری زیبا از یک خوشه ستاره‌ای منتشر کرد.

به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی به نقل از ایسنا، تلسکوپ فضایی هابل ناسا یک خوشه ستاره‌ای پر زرق و برق که شبیه یک الماس مجلل بوده و حاوی مجموعه‌ای از درخشان‌ترین ستاره‌های کهکشان راه شیری است را شکار کرده است.

 ناسا با انتشار این تصویر باشکوه نوشت: این خوشه ستاره‌ای که "ترامپلر ۱۴ "(Trumpler ۱۴) نامیده می‌شود، در فاصله هشت هزار سال نوری از ما و در منطقه بزرگ زایش ستارگان به نام سحابی شاه تخته قرار دارد.

از آنجا که عمر این خوشه ۵۰۰ هزار سال است، دارای جمعیت زیادی از ستاره‌های عظیم و درخشان در کل کهکشان راه شیری است.

هابل یکی از تلسکوپ‌های فضایی ناسا است که در سال ۱۹۹۰ پرتاب شد. این رصدخانه ماموریت بررسی و ثبت تاریخ ۱۳.۸ میلیارد ساله کیهان را برعهده داشت. "هابل" همچنان در حال رصد کیهان است و ناسا امیدوار است تا چند سال دیگر، احتمالا تا دهه ۲۰۳۰ نیز بتواند از آن استفاده کند.

تلسکوپ فضایی هابل پروژه‌ی مشترک ناسا و آژانس‌ فضایی اروپا و کانادا است و بیش از سه دهه به رصد فضا پرداخته است. این تلسکوپ بیش از ۱.۵ میلیون رصد انجام داده و بیش از ۱۸ هزار مقاله علمی براساس داده‌های آن منتشر شده است. "هابل" با سرعت ۲۷ هزار و ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت مدار زمین را دور می‌زند و در فاصله‌ی ۵۴۷ کیلومتری زمین قرار دارد. این تلسکوپ در ماه آوریل سال ۱۹۹۰ از پایگاه فضایی کندی در فلوریدا به فضا ارسال شد.

اویل این هفته ناسا تلسکوپ فضایی قدرتمندی موسوم به "جیمز وب" را پرتاب کرد که این تلسکوپ نیز دید جهانیان به هستی را تغییر خواهد داد. "هابل" یکی از بزرگترین و پرکاربردترین تلسکوپ‌ها به شمار می‌آید. "جیمز وب" اغلب به عنوان جانشین یا جایگزین "هابل" توصیف می‌شود، اما به رغم تعداد انگشت شماری مشکل در طول این سالها، ابزارهای علمی هابل همچنان قوی هستند و این دو تلسکوپ بزرگ قرار است با هم(البته دور از یکدیگر) در فضا مشاهداتی را انجام دهند.

هدف اصلی تلسکوپ جیمز وب، بررسی چگونگی شکل‌گیری و تکامل کهکشان‌ها پس از بیگ‌بنگ است و قصد دارد با نگاهی به اعماق کیهان تصاویری از اولین کهکشان‌هایی که تاکنون شکل گرفته‌اند، ثبت کند.

 

رخداد نجومی امروز