1400/2/27 - 4 شوال 1442 - 2021/5/17
العربیة - فارسی

Astronomical Research Center (A.R.C.)

کد خبر 5642 | واحد خبر مركز | 1400/02/11 تعداد مشاهده 16 | چاپ

عملکرد "نبوغ" در چهارمین پرواز چگونه بود؟

شب گذشته بالگرد مریخی نبوغ برای چهارمین بار در سیاره سرخ پرواز کرد اما این پرواز "نبوغ" کمی متفاوت بود چرا که این بالگرد طی این پرواز مسافت بیشتری را طی کرد و سرعت بیشتری را نیز نسبت به پروازهای قبلی ثبت کرد.
به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی به نقل از isna، آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا دیشب در حساب کاربری خود در توییتر اعلام کرد که نبوغ، چهارمین پرواز خود را نیز با موفقیت انجام داده است. حال محققان این مرکز اطلاعات بیشتری درباره جزییات پرواز نبوغ منتشر کرده‌اند.
"نبوغ" در چهارمین پرواز خود تا ارتفاع معمول خود یعنی ۱۶ فوت(پنج متر) از سطح مریخ ارتفاع گرفت و سپس ۴۳۶ فوت(۱۱۳ متر) به سمت جنوب پرواز کرد و سپس بازگشت. بالگرد مریخی نبوغ در طول سفر ۸۷۲ فوت(۲۶۶ متری) خود ۱۱۷ ثانیه در هوا بود.
 همچنین طی این پرواز بر فراز مریخ عکس‌های بیشتری را از سیاره سرخ ثبت کرد. قرار بود این بالگرد حدودا دو کیلوگرمی ناسا روز پنجشنبه برای چهارمین پرواز کند اما این پرواز طبق برنامه انجام نشد. داده‌های حاصل از پروازهای "نبوغ" در مریخ طی ماه جاری می‌تواند به طراحی سایر هوانوردها برای پرواز در مریخ و سیارات دیگر استفاده شوند.

رخداد نجومی امروز