1399/7/4 - 7 صفر 1442 - 2020/9/25

Astronomical Research Center (A.R.C.)

کد خبر 4891 | واحد خبر مركز | 1398/12/26 تعداد مشاهده 118 | چاپ

انجام نخستین آزمایشات پروژه "دروازه ماه"

آژانس فضایی اروپا ساعاتی پیش با منتشر کردن ویدیویی در حساب کاربری خود در اینستاگرام خبر از همکاری این سازمان برای انجام آزمایشاتی در پروژه "دروازه ماه"(Lunar Gateway) ناسا داد.

به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی به نقل از ایسنا، طی پروژه "دروازه ماه"(Lunar Gateway) ناسا قرار است یک ایستگاه پژوهشی در مدار ماه قرار بگیرد. این پروژه، بخشی از مجموعه ماموریت‌های موسوم به "آرتمیس"(Artemis) است.

آژانس فضایی اروپا اعلام کرد که برای انجام نخستین سری از آزمایشات "لونار گیت‌وی" با ناسا همکاری کرده است. این پروژه به دانشمندان این امکان را می‌دهد تا درک کاملی از پرتوهای کیهانی و خورشیدی به دست آورند. عملیات پروژه "دروازه ماه" در دومین مأموریت آرتمیس انجام خواهد شد.

از آنجا که ماژول این پروژه در مدار خود مانند هاله در اطراف ماه پرواز می‌کند، از "کمربند تابش وان آلن"(Van Allen radiation belt) عبور می‌کند. وان آلن منطقه‌ای در اطراف زمین است که ذرات پر انرژی توسط میدان مغناطیسی سیاره ما به دام می‌افتند. این ذرات می‌توانند صدمات زیادی به انسان وارد کنند اما این  سخت افزار اطلاعات مفیدی در مورد نحوه ایمن نگه داشتن فضانوردان هنگام عبور از کمربند وان آلن فراهم می‌کند.

یکی از مهم‌ترین دستاوردهای سال بین‌المللی ژئوفیزیک(۱۹۵۷ و ۱۹۵۸) برنامه ماهواره اکتشافی(explorer) آمریکا بود. در ارتباط با تفسیر داده‌های این ماهواره، جیمز ون آلن کمربند وان آلن یا کمربند تشعشعی وان آلن را در اطراف کره زمین کشف کرد. تابش مورد بحث از تراکم غلیظ الکترونها و پروتون‌های با انرژی زیاد ناشی می‌شود که در دو منطقهٔ هلالی شکل در فاصله‌های ۳۲۰۰ و ۱۶۰۰۰ کیلومتری سطح زمین واقع شده‌اند.

این کمربند ذرات کیهانی مضری را که به سوی زمین می‌تابند جذب می‌کند. پرتوهای جذب شده توسط این حلقه بعضاً برای موجودات زنده مرگبار است و به عبارت دیگر درصورت عدم وجود این دو کمربند هرگز در زمین حیات پدیدار نمی‌شد.

رخداد نجومی امروز