1401/09/16 - 12 جمادى الاولى 1444 - 2022/12/7
العربیة فارسی

Astronomical Research Center (A.R.C.)

Skip Navigation Links
آشنایی با مسابقه

بسمه تعالی

آشنايي با مسابقه:

مركز مطالعات وپژوهش هاي فلکي - نجومي در سال 1376 به منظور گسترش وترويج علم نجوم در شهر قم شروع به فعاليت نمود وتا کنون توانسته خدمات ارزنده اي در زمينه آموزش تئوري و عملي به طلاب، دانشجويان وعموم علاقمندان ارائه نمايد.

در همين راستا اين مرکز جهت گسترش علم نجوم وشناسايي استعدادهاي نجومي وعلاقمند نمودن افراد به علم نجوم اقدام به برگزاري شش دوره مسابقه سراسري نموده وبه حول قوه الهي دوره هفتم آن نيز در مرحله اجرا مي باشد .

مسابقه سراسري نجوم:

مسابقه سراسري نجوم برنامه اي است كه هر سال به مناسبت هفته جهاني نجوم برگزار مي گردد. اولين ‏دوره آن سال 1385 در مراکز نجومي 13 استان و دومين دوره ي آن در مراکز نجومي و آموزشي 23 استان ‏کشور و سومين دوره ي آن در 27 استان در سه سطح مقدماتي، عمومي و پيشرفته، و چهارمين دوره ي آن ‏در 28 استان و پنجمین و ششمين دوره در 31 استان و در دو مقطع پیشرفته و مقدماتی با رشد 260 درصدی نسبت به اولین دوره اجرا گردید و ‏جوایز نفرات ممتاز به آنان اهدا شد.

هم اکنون به لطف خداوند متعال ثبت نام «هفتمين دوره مسابقه سراسري نجوم» آغاز گرديده و در این دوره خوشبختانه در 31 استان کشور آزمون برگزار می گردد.

هيئت علمي:

کليه مباحث علمي مسابقه اعم از طراحي سؤالات , انتخاب منابع ، تصحيح پاسخنامه ها و ... زير نظر هيئت علمي و مشاورين خبره مي باشد كه بعضا جزء بنيانگذاران نجوم كشور هستند.

اهداف :

از آنجا که در المپياد نجوم که سالانه در کشور برگزار مي گردد محدوديت سني وجود دارد وفقط دانش آموزان دبيرستاني قادر به رقابت مي باشند اين مرکز در صدد برآمد خلل ناشي از اين محدوديت را جبران نمايد تا همه علاقمندان در هر سطح و سني بتوانند در اين زمينه به رقابت بپردازند ضمن اينکه استعدادهاي نجومي کشور شناسايي وطي فرايندي به برنامه ريزي جهت ترقي وپيشرفت علم نجوم گامهاي مؤثري برداشته خواهد شد .

جوايز:
  1. نفرات اول تا دهم هر سطح جوایزی از قبیل انواع تلسکوپ و دوربین های دو چشمی
  2. نفرات برتر مراکز به شرط کسب رتبه لازم، نسخه اصلی نرم افزار نجوم اسلامی، ابزار و كتب ولوازم آموزشی نجومی و...‏
رخداد نجومی امروز