1403/03/28 - 10 ذي الحجة 1445 - 2024/06/17
العربیة فارسی

Astronomical Research Center (A.R.C.)

مرکز مطالعات و پژوهشهای فلکی - نجومی
6938 | واحد خبر مركز | 1403/03/05 88 | چاپ

کشف سیاره‌ای شبیه به زمین

دانشمندان در دانشگاه وارویک بریتانیا می‌گویند که به عنوان بخشی از یک تیم بین‌المللی موفق به کشف یک سیاره در ابعاد زمین شده‌اند که ممکن است قابل سکونت باشد.

 

این گروه که با ناسا و آژانس فضایی اروپا، اسا، همکاری کرده می‌گوید که "گلیس ۱۲ بی» یک دمای داغ تابستانی دارد و یکی از معدود کرات سنگی شناخته شده است که انسان ممکن است بتواند در آن دوام آورد.

 

اما به گفته محققان با توجه به فاصله دور آن از زمین، یعنی ۴۰ سال نوری، امکان مطالعه آن به صورتی مستقیم و از نزدیک وجود ندارد.

 

دکتر توماس ویلسون اخترفیزیکدان در دانشگاه وارویک گفت: «این واقعا یک کشف هیجان‌انگیز است و به تحقیقات ما درباره سیارات مشابه زمین در کهکشان راه شیری کمک می‌کند.»

 

دمای سطح این سیاره ۴۲ درجه سانتیگراد تخمین زده می‌شود، اما دانشمندان می‌گویند هنوز مطمئن نیستند که اتمسفر دارد یا نه.

 

این سیاره هر ۱۲.۸ روز یک بار دور ستاره مرکزی خود می‌گردد و اندازه‌ای مشابه زمین دارد.

 

به گفته محققان ستاره مرکزی این منظومه به نام گلیس ۱۲ یک کوتوله سرخ خنک در صورت فلکی «برج حوت» است و میزان انرژی دریافتی سیاره از این ستاره ۱.۶ برابر زمین از خورشید است.

 

این تیم از داده‌های ماهواره‌های ناسا و اسا برای تایید وجود این سیاره و مشخصات آن مثل اندازه، دما و فاصله از زمین استفاده کرد.

 

دکتر ویلسون افزود: «این نزدیک‌ترین سیاره با ابعاد مشابه زمین و با دمایی مشابه زمین است که می‌شناسیم.»

 

«نوری که می‌بینیم مربوط به ۱۹۸۴ (۴۰ سال قبل) است، یعنی این قدر زمان برده تا نور آن به ما برسد.»

 

«سیاراتی مثل گلیس ۱۲ بی خیلی نادر هستند، برای همین امکان مطالعه آن و کسب اطلاعات درباره اتمسفر و دمای آن رویدادی کم نظیر است.»

 

لاریسا پِیلتورپ، از نویسندگان ارشد این مطالعه که در دانشگاه ادینبورو و دانشگاه کالج لندن دانشجوی دکتراست، گفت که این «یک نامزد منحصر به فرد» برای مطالعه بیشتر اتمسفر است تا به رمزگشایی از برخی جنبه‌های تکامل منظومه شمسی ما کمک کند.

 

او افزود: «زمین قابل سکونت است اما زهره چنین نیست چون آب موجود در آن به کلی از دست رفته است. اتمسفر گلیس ۱۲ بی می‌تواند چیزهای زیادی درباره مسیرهایی که سیارات از نظر قابل سکونت بودن طی می‌کنند به ما بیاموزد.»

رخداد نجومی امروز