1402/09/16 - 23 جمادى الاولى 1445 - 2023/12/7
العربیة فارسی

Astronomical Research Center (A.R.C.)

مرکز مطالعات و پژوهشهای فلکی - نجومی - Nojumi.org
6798 | واحد خبر مركز | 1402/08/08 50 | چاپ

عکس «تلسکوپ فضایی هابل» از یک رقص کهکشانی!

«تلسکوپ فضایی هابل» از کهکشان‌هایی عکس گرفته است که با یکدیگر تعامل دارند و طوری به نظر می‌رسند که گویی در حال رقص هستند.

به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا، عکس خیره‌کننده‌ای که با «تلسکوپ فضایی هابل» ثبت شده است، یک جفت کهکشانی در حال تعامل موسوم به Arp-Madore ۲۳۳۹-۶۶۱ را نشان می‌دهد. کاتالوگ Arp-Madore مجموعه‌ای از کهکشان‌های عجیب و غریب را در بر دارد و ویژگی خاص این گروه ممکن است عجیب‌تر از آن چیزی باشد که در ابتدا به چشم می‌آید زیرا اینجا سه کهکشان در حال تعامل هستند؛ نه فقط دو کهکشان.

دو کهکشان کاملا مشخص، «ان‌جی‌سی ۷۷۳۳»(NGC ۷۷۳۳) در قسمت پایین سمت راست و «ان‌جی‌سی ۷۷۳۴»(NGC ۷۷۳۴) در قسمت بالا سمت چپ هستند. کهکشان سوم که «ان‌جی‌سی ۷۷۳۳ان»(NGC ۷۷۳۳N) نامیده می‌شود، با دقت کردن به بازوی بالای ان‌جی‌سی ۷۷۳۳ قابل مشاهده است. در آنجا می‌توانید ساختار گره‌مانندی را مشاهده کنید که با یک رنگ متفاوت از بازوی کهکشان می‌درخشد و با غبار تیره پوشانده شده است.

عکس «تلسکوپ فضایی هابل» از یک رقص کهکشانی!

این ساختار می‌تواند به راحتی به عنوان بخشی از ان‌جی‌سی ۷۷۳۳ در نظر گرفته شود اما تجزیه و تحلیل سرعت‌ها نشان می‌دهد که این گره دارای یک پدیده «انتقال به سرخ» قابل توجه است. این بدان معناست که ساختار مورد نظر به احتمال زیاد موجودیت خود را دارد و بخشی از ان‌جی‌سی ۷۷۳۳ نیست. این گروه کهکشانی یکی از چالش‌های متعددی را ارائه می‌کند که ستاره‌شناسان رصدی با آن روبه‌رو هستند. چالش مورد نظر، بررسی این موضوع است که آیا یک جرم نجومی واقعا فقط یک جرم است یا چند جرم هستند که یکی از آنها در مقابل دیگران قرار دارد و از منظر زمین دیده می‌شود.

هر سه کهکشان کاملا نزدیک به هم قرار دارند، با فاصله تقریبا ۵۰۰ میلیون سال نوری از زمین در صورت فلکی «توکان»(Tucana) قرار گرفته‌اند و همان طور که این عکس نشان می‌دهد، آنها به صورت گرانشی با یکدیگر تعامل دارند. برخی از پژوهش‌های علمی از آنها به عنوان «گروه در حال ادغام» یاد می‌کنند؛ به این معنی که آنها در نهایت به یک موجودیت واحد تبدیل خواهند شد.