1403/04/31 - 14 محرم 1446 - 2024/07/21
العربیة فارسی

Astronomical Research Center (A.R.C.)

مرکز مطالعات و پژوهشهای فلکی - نجومی
6720 | واحد خبر مركز | 1402/06/05 160 | چاپ

ژاپن در آستانه پرتاب فرودگر به قطب جنوب ماه است

آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن(JAXA) قصد دارد فرودگر قمری خود موسوم به SLIM را که با هزینه کم‌ و وزن سبک‌ ساخته شده است، مانند هند روی کره ماه فرود بیاورد.
به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی به نقل از isna و  به نقل از آی‌ای، ژاپن در حال پرتاب یک فرودگر به سطح ماه پس از فرود فرودگر هندی چاندرایان-۳ روی این ماهواره طبیعی زمین است. کاوشگر هند اولین کاوشگری بود که در نزدیکی قطب جنوبی ماه فرود آمد.
موشک H2-A آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن(JAXA) ماموریت SLIM را در دوشنبه ۲۸ اوت در ساعت ۰۹:۲۶ به وقت محلی(بامداد سه‌شنبه ۰۳:۵۶ به وقت ایران) از مرکز فضایی تانگاشیما در جنوب ژاپن پرتاب خواهد کرد.
این موشک یک ماهواره تصویربرداری پیشرفته به نام XRISM را به مدار ماه می‌برد و یک فرودگر سبک وزن را برای سفر به ماه همراه خود دارد.
اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، فرودگر یک فرود نرم را در ماه ژانویه یا فوریه ۲۰۲۴ بر سطح ماه خواهد داشت.
نگاه ژاپن به ماه
هیچ تضمینی برای موفقیت در فرود روی ماه وجود ندارد. درست چند روز قبل از اینکه چاندرایان-۳ متعلق به هند فرود نرم و موفقیت‌آمیز خود را انجام دهد، ماموریت لونا-۲۵ از سوی روسیه که اولین ماموریت قمری این کشور در تقریبا ۵۰ سال گذشته بود، بر سطح ماه سقوط کرد.
در همین حال، آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن در سال‌های اخیر دچار شکست‌های متعددی از جمله شکست ششمین پرتاب موشک اپسیلون(Epsilon) خود در اکتبر سال گذشته و پرتاب ناکام انفجاری اولین پرتاب موشک جدید H3 خود شده است.
جیرو کاساهارا، استاد دپارتمان مهندسی هوافضا در دانشگاه ناگویا در مصاحبه با ژاپن تایمز توضیح داد که بسیاری به دلیل شکست‌های اخیر آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن، این مأموریت جدید به ماه را یک ماموریت با احتمال شکست فراوان می‌دانند.
کاساهارا با ذکر این نکته که فرود آمدن بر روی یک جرم آسمانی متحرک یک فناوری فوق‌العاده مهم است، می‌گوید: ژاپن فقط یک شانس برای انجام این کار دارد.
ماموریت کاوشگر هوشمند ژاپن برای بررسی ماه(SLIM) برای نشان دادن فناوری دقیق فرود روی ماه طراحی شده است که می‌تواند فرود در سطوح پیچیده را تسهیل کند.
این نوع فناوری به‌ویژه در حال حاضر که آژانس‌های فضایی پیشرو در جهان، قطب جنوب ماه را مورد توجه قرار داده‌اند، جالب توجه است، زیرا ممکن است مقادیر زیادی یخ‌آب را در خود جای داده باشد.
قطب جنوب ماه در مقایسه با مناظر فرود آپولو دارای زمین‌های پر فراز و نشیب و دشوارتری برای فرود است، به این معنی که نوآوری‌های جدید مرتبط با فرود مورد نیاز است.
با این حال، ژاپن تصور می‌کند که این فناوری فراتر از ماه مورد استفاده قرار گیرد. آژانس فضایی ژاپن می‌گوید از آنجایی که بشریت به یادگیری بیشتر در مورد کیهان ادامه می‌دهد، فناوری فرود دقیق به طور فزاینده‌ای مورد نیاز خواهد بود، زیرا ما به دنبال فرود در مکان‌های جالب برای کشف اسرار آنها هستیم.
ماموریت SLIM  برای نمایش فناوری فرود ارزان‌قیمت
ماموریت SLIM یک فناوری فرودگر سبک و کم هزینه را به نمایش می‌گذارد که می‌تواند برای ماموریت‌های بازگشت نمونه‌ها استفاده شود.
وزن صرفه‌جویی شده در مواد فضاپیما همچنین می‌تواند به ارسال محموله‌های علمی بیشتر با استفاده از زیرساخت‌های مشابه روی فضاپیمای دیگر کمک کند.
همان‌طور که از نام آن به معنی لاغر و نحیف پیداست، ماموریت SLIM یک فرودگر نسبتا کوچک با ارتفاع ۲.۴ متر و با عرض ۲.۷ متر است. وزن آن در هنگام پرتاب ۵۹۰ کیلوگرم است که تقریباً دو سوم این جرم را سوخت آن تشکیل می‌دهد.
هدف این فرودگر فرود آمدن در دهانه شیولی(Shioli) است که یک دهانه برخوردی با عرض ۳۰۰ متر در منطقه‌ای موسوم به Mare Nectaris در نیمه‌ پیدای ماه است.
ماموریت SLIM دارای یک پایه فوم آلومینیومی قابل جمع شدن در زیر فضاپیماست که اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، ضربه حاصل از فرود روی سطح ماه را به خود جذب می‌کند.
پرتاب این ماموریت به صورت زنده از کانال یوتیوب آژانس فضایی ژاپن پخش خواهد شد.

رخداد نجومی امروز