1402/01/10 - 8 شهر رمضان 1444 - 2023/3/30
العربیة فارسی

Astronomical Research Center (A.R.C.)

مرکز مطالعات و پژوهشهای فلکی - نجومی - Nojumi.org
6543 | واحد خبر مركز | 1401/12/11 83 | چاپ

ماموریت سرنشین‌دار «کرو-۶» به مقصد «ایستگاه فضایی بین‌المللی» پرتاب شد

شرکت «اسپیس ایکس»، ماموریت سرنشین‌دار «کرو-۶» را به مقصد «ایستگاه فضایی بین‌المللی» پرتاب کرد.

به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، ماموریت «کرو-۶»(Crew-6) شرکت «اسپیس ایکس»(SpaceX) برای ناسا، بامداد دوم مارس همراه با چهار فضانورد به فضا پرتاب شد و در مسیر ملاقات با «ایستگاه فضایی بین‌المللی»(ISS) قرار گرفت.

یک موشک «فالکون۹»(Falcon 9) از سکوی پرتاب 39A در «مرکز فضایی کندی»(KSC) ناسا در فلوریدا در ساعت ۱۲:۳۴ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی بلند شد و نهمین پرواز سرنشین‌دار اسپیس ایکس تا به امروز و چهارمین پرواز کپسول «دراگون»(Dragon) موسوم به «اندور»(Endeavour) را انجام داد. خدمه این ماموریت جایگزین چهار فضانورد ماموریت «کرو-۵»(Crew-5) می‌شوند که در حال حاضر در ایستگاه فضایی بین‌المللی ساکن هستند.

موشک فالکون۹ که بر فراز سواحل فضایی آرام فلوریدا غرش کرد، آسمان بامداد را روشن ساخت تا خدمه را به آزمایشگاه مداری برساند. حدود دو دقیقه و ۴۰ ثانیه پس از بلند شدن، نخستین مرحله فالکون۹ جدا شد و شروع به بازگشت به زمین کرد. این تقویت‌کننده فقط ۹.۵ دقیقه پس از پرتاب، روی سکوی فرود شناور بی‌سرنشین اسپیس ایکس فرود آمد. این نخستین بارگیری و فرود این تقویت‌کننده بود و یک موقعیت نسبتا نادر برای اسپیس ایکس به شمار می‌رفت که به دلیل استفاده مجدد از موشک خود شناخته شده است.
در همین حال، مرحله بالایی موشک، اندور را در مدار قرار داد. کمی بیش از ۱۲ دقیقه پس از پرتاب، کپسول از مرحله بالایی فالکون۹ جدا شد و آزادانه شروع به پرواز کرد.

«وودی هوبرگ»(Woody Hoburg)، فضانورد ناسا و خلبان کرو-۶، اندکی پس از جدایی فضاپیما به تیم پرتاب اسپیس ایکس گفت: فقط می‌خواهم به‌ عنوان یک تازه‌کار بگویم که این یک سواری خوب بود. متشکرم.

وی افزود: کپسول دراگون، معجزه مطلق مهندسی است و من خیلی خوش‌شانس هستم که می‌توانم با این وسیله شگفت‌انگیز پرواز کنم.
دو نفر دیگر از خدمه این پرواز، «سلطان النیادی»(Sultan Al Neyadi)، فضانورد امارات متحده عربی و «آندری فدیایف»(Andrey Fedyaev)، فضانورد روسی نیز برای نخستین بار به فضا سفر می‌کنند اما «استفان بوون»(Stephen Bowen)، فضانورد ناسا و فرمانده این مأموریت، پیشتر سه بار در طول دوران حرفه‌ای خود از ایستگاه فضایی بین‌المللی بازدید کرده است.

این نهمین پرواز سرنشین‌دار اسپیس ایکس و ششمین ماموریت عملیاتی آن برای برنامه تجاری سرنشین‌دار ناسا است.

رخداد نجومی امروز