1402/01/10 - 8 شهر رمضان 1444 - 2023/3/30
العربیة فارسی

Astronomical Research Center (A.R.C.)

مرکز مطالعات و پژوهشهای فلکی - نجومی - Nojumi.org
6498 | واحد خبر مركز | 1401/11/17 714 | چاپ

«اسپیس ایکس» یک ماهواره ارتباطی بزرگ را پرتاب می‌کند

شرکت «اسپیس ایکس» قصد دارد امروز دوشنبه، یک ماهواره ارتباطی تجاری بزرگ را به مدار زمین بفرستد.
به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی به نقل از isnaو به نقل از اسپیس، یک موشک «فالکون۹»(Falcon ۹) حامل ماهواره «آمازوناس نکسوس»(Amazonas Nexus) متعلق به شرکت اسپانیایی «هیسپاسات»(Hispasat) قرار است روز دوشنبه ساعت ۵:۳۲ بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی، از «پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال»(CCSFS) در فلوریدا بلند شود. این پرتاب برای روز یکشنبه در نظر گرفته شده بود اما شرکت «اسپیس ایکس»(SpaceX) آن را به دلیل آب و هوای بد لغو کرد.
اگر همه‌چیز طبق برنامه پیش برود، نخستین مرحله فالکون۹، ۸.۵ دقیقه پس از بلند شدن به زمین بازخواهد گشت و روی سکوی فرود شناور بدون سرنشین اسپیس ایکس در اقیانوس اطلس فرود خواهد آمد.
طبق توضیحات ماموریت اسپیس ایکس، این ششمین پرواز و فرود برای این تقویت‌کننده ویژه خواهد بود. این موشک، ماهواره ارتباطی «SES-۲۲»، کاوشگر ماه «هاکوتو-آر»(Hakuto-R) شرکت «آی‌اسپیس»(ispace) و سه دسته از ماهواره‌های اینترنتی «استارلینک»(Starlink) اسپیس ایکس را نیز پرتاب کرده است.
مرحله بالایی فالکون۹، به حمل ماهواره آمازوناس نکسوس در آسمان ادامه خواهد داد و نهایتا این ماهواره ۴۵۰۰ کیلوگرمی را درست کمتر از ۳۶ دقیقه پس از بلند شدن، به مدار انتقالی زمین‌ایستا خواهد فرستاد.
آمازوناس نکسوس پس از آن، بیش از شش ماه را صرف مسیر خود به مدار زمین‌ایستا خواهد کرد که در حدود ۳۵ هزار و ۷۰۰ کیلومتری بالاتر از زمین قرار دارد. هیسپاسات چند هفته را به بررسی فضاپیما اختصاص خواهد داد. سپس، آن را به مدار نهایی خود خواهد برد و ماهواره را به کار خواهد انداخت تا خدمات اینترنتی را به بخش‌های وسیعی از جهان ارائه دهد.
هیسپاسات در بیانیه‌ پیش از پرتاب نوشت: این ماهواره، کل قاره آمریکا، گرینلند و مسیرهای اقیانوس اطلس شمالی و جنوبی را پوشش خواهد داد و بر خدمات اتصال در مناطق دورافتاده و محیط‌های حرکت هوایی و دریایی متمرکز خواهد شد.
در ادامه این بیانیه آمده است: هیسپاسات به توافق‌های تجاری متعددی دست یافته است که استفاده از ظرفیت بلندمدت آمازوناس نکسوس را با اپراتورها و ارائه‌دهندگان خدمات در زمینه‌های دولتی و ارتباطی، برای بخش هوانوردی و مناطق دور دست فراهم می‌کنند.
پرتاب روز دوشنبه، نهمین پرتاب اسپیس ایکس در سال ۲۰۲۳ خواهد بود و این شرکت را برای شکستن رکورد ۶۱ پرتاب طی یک سال که در سال ۲۰۲۲ ثبت شده است، پشتیبانی می‌کند.
 

رخداد نجومی امروز