1402/01/10 - 8 شهر رمضان 1444 - 2023/3/30
العربیة فارسی

Astronomical Research Center (A.R.C.)

مرکز مطالعات و پژوهشهای فلکی - نجومی - Nojumi.org
6497 | واحد خبر مركز | 1401/11/17 54 | چاپ

تاکید یک شرکت بالون‌سازی بر دورسنجی به جای گردشگری فضایی

یک شرکت بالون‌سازی که عقیده دارد بالون‌های آن می‌توانند با ماهواره‌ها و پلتفرم‌های هوایی در ارائه تصاویر واضح رقابت کنند، بر بازار «دورسنجی»(Remote sensing) به جای گردشگری فضایی تاکید دارد.
به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی به نقل از isnaو به نقل از اسپیس نیوز، شرکت بالون‌سازی استراتوسفری «ورلد ویو»(World View) که ماه گذشته اعلام کرد قصد دارد سهام خود را به صورت عمومی عرضه کند، بر سنجش از راه دور، به عنوان بازار اصلی خود برای چندین سال آینده تاکید دارد.
این شرکت که در ۱۳ ژانویه اعلام کرد از طریق ادغام با یک شرکت به نام «Leo Holdings Corp. II» سهام خود را به صورت عمومی عرضه خواهد کرد، در سوم فوریه یک بیانیه سرمایه‌گذاری را به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ارائه داد که اطلاعات جدیدی در مورد امور مالی و طرح‌های تجاری در بر داشت.
ورلد ویو در این بیانیه گفت بر این باور است که پلتفرم بالون آن موسوم به نام «استراتولیت»(Stratollite) می‌تواند با ماهواره‌ها و پلتفرم‌های هوایی در ارائه تصاویری با وضوح بالا طی دوره‌های طولانی رقابت کند.
این قابلیت که در بیانیه توضیح داده شد، یک شکاف کلیدی را در بازار مربوطه پر می‌کند. در این بیانیه آمده است: ورلد ویو، تصویربرداری مداوم ۴۵ روزه از مناطق مورد نظر را با پنج تا هفت سانتی‌متر «فاصله نمونه‌برداری زمینی»(GSD) در مقابل ۳۰ سانتی‌متر ارائه‌شده توسط ماهواره‌ها نشان داده است.
این شرکت می‌گوید که تصویربرداری مادون قرمز را نیز ارائه می‌دهد و در حال کار کردن روی یک محموله رادار است.
در طول ارائه، ورلد ویو بر فرصت بالقوه‌ای تاکید کرد که در بازار سنجش از راه دور می‌بیند و یک بازار جهانی را تا سال ۲۰۲۷ به ارزش ۲۳ میلیارد دلار در بخش‌های گوناگون، از انرژی گرفته تا امنیت ملی برآورد کرد. این شرکت قصد دارد پروازهای بالون اختصاصی را هم برای مشتریان و هم برای بخش اشتراک‌ها ارائه کند که در آن، بالون‌ها را مدیریت می‌کند و داده‌ها را به مشتریان متعدد می‌فروشد.
عنوان یکی از اسلایدها در بیانیه، با اشاره به یک فرصت بزرگ و رو به رشد بازار سنجش از دور این بود: ورلد ویو یک شرکت برتر سنجش از دور است.
این فرصت تا حدود زیادی یک فرصت بالقوه برای ورلد ویو به شمار می‌رود. این شرکت، جزئیات مالی خود را در اطلاعیه ماه گذشته فاش نکرد اما در بیانیه سرمایه‌گذاری اعلام کرد که در سال ۲۰۲۲، تنها چهار پرواز بالون را انجام داده که مجموع درآمد آن سه میلیون دلار بوده است.
ورلد ویو انتظار دارد که تعداد پروازها و درآمد در چند سال آینده، رشد قابل توجهی داشته باشد و به ۸۹ میلیون دلار درآمد از ۶۵ پرواز در سال ۲۰۲۵ برسد. بررسی درآمدها نشان می‌دهد که مالیات و استهلاک در سال ۲۰۲۴ کاهش خواهد یافت.
این شرکت که ۱۷ میلیون دلار درآمد و ۱۱.۶ میلیون دلار ضرر را برای سال ۲۰۲۳ پیش‌بینی می‌کند، اعلام کرد که یک عقب‌ماندگی فروش ۷.۶ میلیون دلاری برای سال ۲۰۲۳ دارد. ورلد ویو در مورد این عقب‌ماندگی توضیحی نداد اما به مشارکت راهبردی با شرکت «سیرا نوادا»(Sierra Nevada Corporation) اشاره کرد که طی آن، سیرا نوادا حداقل تعداد پرواز سالانه را طی پنج سال خریداری خواهد کرد. هزینه حداقل تعداد پرواز سالانه در سال ۲۰۲۳، پنج میلیون دلار تعیین شده است.  
ورلد ویو که یک دهه پیش برای ارائه پروازهای بالون استراتوسفری به گردشگران و تنها برای چرخش به سوی استراتولیت‌های بدون سرنشین تاسیس شد، در اکتبر ۲۰۲۱ اعلام کرد توسعه «کپسول فضایی کاوشگر»(Explorer Space Capsule) را که می‌تواند ۱۰ نفر را برای پروازهای تا ۱۲ ساعت حمل کند، از سر خواهد گرفت. هنگامی که این موضوع اعلام شد، ورلد ویو گفت که بیش از ۱۲۰۰ مشتری سپرده‌گذاری کرده‌اند.
با وجود این، اگرچه ورلد ویو در مورد آغاز پروازها در سال ۲۰۲۴ صحبت کرده اما در این بیانیه، اشاره چندانی به برنامه‌های گردشگری فضایی آن نشده است. گردشگری همراه با پروازهای تحقیقاتی و توسعه قابلیت‌های تجزیه و تحلیل سنجش از راه دور، به عنوان کاربردهای آینده در ضمیمه‌ پایان بیانیه ذکر شده است؛ بدون این که در مورد زمان آغاز پروازها یا درآمد حاصل از آنها صحبتی شده باشد.
 

رخداد نجومی امروز