1398/11/9 - 3 جمادی الثانی 1441 - 2020/1/29

مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی

Astronomical Research Center (A.R.C.)

کد خبر 4795 | واحد خبر مركز | 1398/10/15 تعداد مشاهده 27 | چاپ

رصد یک سحابی سیاره نما با نقاط دارای فقر هیدروژن

مطالعه اخیر پژوهشگران "تلسکوپ بزرگ آفریقای جنوبی"(South African Large Telescope) نشان داده است سحابی سیاره نما "WR ۷۲" دارای نقاطی است که فقر هیدروژن دارند.

به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، ستاره شناسان با استفاده از "تلسکوپ بزرگ آفریقای جنوبی"(SALT)، دریافته‌اند سحابی سیاره نما "WR ۷۲" دارای نقاطی است که کمبود هیدروژن دارند. دانشمندان دریافته‌اند حضور این نقاط دارای کمبود هیدروژن می‌تواند درک آنها از ساختار این گونه سحابی‌ها را افزایش دهد.

سحابی سیاره‌نما(planetary nebula) نوعی سحابی گسیلشی است که از گاز و پلاسما تشکیل شده‌ است این نوع سحابی‌ها پس از مرگ ستارگان به وجود می‌آیند.

سحابی‌های سیاره نما نسبتاً نادر هستند و برای اخترشناسانی که تحول شیمیایی ستاره‌ها و کهکشان‌ها را مطالعه می‌کنند بسیار مهم هستند.

البته برخی سحابی‌های سیاره نمایی که دارای نقاطی با کمبود هیدروژن هستند  بیشتر مورد توجه اخترشناسان قرار می‌گیرند. اخیرا تیمی از اخترشناسان به سرپرستی "واسیلی گوارامادز" (Vasilii Gvaramadze) از "دانشگاه دولتی لومونُسُـف مسکو"(Lomonosov Moscow State University) گزارش داده‌اند که سحابی سیاره نما WR ۷۲ که در حدود چهار هزار و ۶۳۰ سال نوری از ما فاصله دارد، دارای نقاطی است که فقر هیدروژن دارند.

اخترشناسان اظهار کردند پس از بررسی این سحابی با تلسکوپ بزرگ آفریقای جنوبی دریافتیم تعداد انگشت شماری از نقاطی که در این سحابی وجود دارند فقر هیدروژن دارند.

داده‌ها نشان می‌دهد سحابی WR ۷۲ شامل یک هاله گسترده تقریباً دایره‌ای با قطری در حدود هفت هزار و ۸۰۰ سال نوری و یک پوسته داخلی بلند و ظاهراً دو قطبی است که شامل نقاطی است که کمبود هیدروژن دارند.

در این تحقیق مشخص شد که شعاع خطی پوسته WR ۷۲ در حدود ۰.۷۵ سال نوری و سرعت شعاعی معمولی نقاط ۱۰۰ کیلومتر بر ثانیه است. طبق گفته دانشمندان قدمت پوسته این سحابی ۱۰۰۰ سال است. پژوهشگران افزودند مطالعات بیشتری می‌بایست درباره این موضوع انجام شود. با استفاده از طیف سنجی و تصویربرداری با وضوح عمیق‌تر و بالاتر می‌توان به طور دقیق فراوانی این نقاط را دریافت.

رخداد نجومی امروز