1399/3/5 - 1 شوال 1441 - 2020/5/25

Astronomical Research Center (A.R.C.)

کد خبر 4728 | واحد خبر مركز | 1398/07/15 تعداد مشاهده 84 | چاپ

ناسا نقشه ۳ بعدی ماه را منتشر کرد

اخیرا ناسا با استفاده از داده‌های مدارگرد شناسایی ماه(LRO)، نقشه ۳ بعدی ماه را تهیه و منتشر کرده است.

به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، ناسا اخیرا انیمیشنی به نام "CGI moon kit" منتشر کرده است و در آن از دادههای مدارگرد شناسایی ماه(Lunar Reconnaissance Orbiter) استفاده کرد تا نقشه ۳ بعدی ماه را منتشر کند.

این نقشه ۳ بعدی که توسط مرکز پروازهای فضایی گادرد ناسا تولید شده شامل تصاویری هستند که داده‌های آنها توسط مدارگرد شناسایی ماه(LRO) جمع آوری شده است.

مدارگرد شناسایی ماه(Lunar Reconnaissance Orbiter) که به اختصار LRO نامیده می‌شود، فضاپیمای رباتیک ناسا است که در مدار قطب‌آهنگ در حال گردش در مدار ماه است. مأموریت این مدارگرد تسهیل مأموریت‌های انسانی و رباتیک آینده بر روی ماه توسط ناسا است. هدف نهایی آن تهیه نقشه تفصیلی به منظور تعیین موقعیت‌های فرود ایمن و منابع بالقوه در سطح ماه، تشریح محیط تابشی و نشان‌ دادن فناوری‌های جدید است.

مدارگرد شناسایی ماه ناسا از ۱۰ سال گذشته مشغول مطالعه قمر زمین بوده است. این فضاپیما به منظور ترسیم توپوگرافی از مناظر ماه و ایجاد درک عمیق‌تر از محیط ماه برای آماده سازی برای بازگشت انسان به این قمر طراحی شده است.

داده‌های مدارگرد شناسایی ماه  به راحتی بصورت آنلاین در دسترس هستند اما تفسیر آنها دشوار هستند. انتشار نقشه سه بعدی آنلاین به افراد این امکان را می‌دهد تا به راحتی موضوع این داده‌ها را دریابند. این مدارگرد به دوربینی مجهز است که به عنوان یک اسکنر عمل می‌کند و یک تصویر دقیق ایجاد می‌کند. همچنین این مدارگرد دارای یک ارتفاع سنج لیزری به نام "لولا"(LOLA) است که طبق این بیانیه، از پالس‌های لیزری برای تشخیص ابعاد ماه استفاده کرده است.

رخداد نجومی امروز