1399/3/13 - 9 شوال 1441 - 2020/6/2

Astronomical Research Center (A.R.C.)

کد خبر 4237 | واحد خبر مركز | 1397/07/15 تعداد مشاهده 385 | چاپ

بازگشت ناو سایوز ام.اس-8 از سفر 6 ماهه

سفینه فضایی روسی سایوز که یک فضانورد روس و دو فضانورد ناسا سرنشینان آن بودند بعد از ماموریتی 197 روزه از فضایی ایستگاه بین‌المللی به زمین برگشت و در استپ‌های جنوب قزاقستان و در نزدیکی شهر ژزکازگان بر زمین نشست.

به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی به نقل از ایسنا بخش فرودی ناو کیهانی سایوز ام.اس-8 در ساعت 7:45 بعد از ظهر به وقت محلی(4 به وقت گرینویچ) با چتر نجات به زمین نزدیک شد و در فاصله حدود یک متری و ناو بر روی بالشتکی از گاز خروجی موشک‌های کوچک زیرین سایوز آرام فرود بیاید.

تیم‌های بازیابی روسیه که در نزدیکی محل فرود مستقر بودند، اولگ آرتمیف، درو فیوستل و ریکی آرنولد، را در خروج از سفینه کمک کردند. هر سه نفر ظاهری مناسب و روحیه خوبی داشتند و بعد از معاینه پزشکی اولیه با تماس تلفنی خبر سلامتی خود را به خانواده و دوستان اطلاع دادند.

سه فضانورد چهار ساعت پیش از آن در ساعت 3:57 بعد از ظهر در بالای ماداگاسکار سفینه سایوز را از ایستگاه فضایی جدا و راهی زمین شدند. نیم ساعت بعد، در ارتفاع حدود 159 کیلومتری زمین، سه بخش مداری, خدمات و فرودی سفینه سایوز ام.اس-8 طبق برنامه از هم جدا و بخش فرودی در مسیر بازگشت قرار گرفت.

در این زمان سپر حرارتی ناو از شدت حرارت قرمز شده بود و فشار به فضانوردان به 4 برابر جاذبه زمین رسید. چتر نجات اصلی بخش فرود در ارتفاع تقریبی 9 کیلومتری زمین باز شد و شدت نزدیک شدن به زمین را کم کرد. در این زمان مرکز هدایت پرواز صدای آرتمیف را شنید که گزارش داد: "ما احساس خوبی داریم." چند دقیقه بعد، ابر گرد و غبار به وجود آمده از موشک‌های نرم کننده فرود نشان داد که سفر 196 روز و 18 ساعته فضانوردان به پایان رسید و این گروه که از 21 مارس در فضا بسر می‌بردند, سالم به خانه برگشته‌اند.

مجموع زمان اقامت فضایی آرتمیف در جریان دو سفرش به 366 روز، فیوستل پس از سه پرواز، از جمله ماموریت برای تعمیر تلسکوپ فضایی هابل، 226 روز و آرنولد با دو ماموریت در ایستگاه فضایی بین‌المللی به 210 روز رسید.

در طول اقامت خود در ایستگاه، این سه نفر پذیرای الکساندر گرست، فضانورد آلمانی، سرگئی پروکوپف، کیهان نورد روس و سرنا آونون-چنسلور فضانورد ناسا بودند که با ناو سایوز ام.اس-9 به دیدار آنان آمدند و اینک همچنان در ایستگاه فضایی بین‌المللی, ماموریت فضایی‌شان را ادامه می‌دهند.

رخداد نجومی امروز