1399/3/5 - 1 شوال 1441 - 2020/5/25

Astronomical Research Center (A.R.C.)

کد خبر 4727 | واحد خبر مركز | 1398/07/15 تعداد مشاهده 116 | چاپ

تلاش برای ایجاد شبکه دانشگاه‌ها و شرکت‌ها با ماموریت ساخت منظومه ماهواره‌ای

معاون طراحی و تضمین ماموریت پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به محدودیت‌های ماموریت‌های ماهواره‌ها گفت: ازآن جا که ساخت ماهواره هزینه‌بر است، کشورها به سمت ساخت منظومه ماهواره‌ای حرکت کردند و این امر نیز در دستور کار پژوهشگاه فضایی قرار دارد.

به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی به نقل از ایسنا، دکتر علی جعفر صالحی در نشست خبری امروز با طرح این سوال که با توجه به زیر ساخت‌های ایجاد شده آیا کشور ما می‌تواند در فضای رقابتی حوزه فضا وارد شود، اظهار کرد: بعد از آن‌که حوزه اقتداری فضا به حوزه اقتصادی تبدیل شد، تمایل کشورها برای ساخت ماهواره‌ها افزایش یافت؛ ولی از سوی دیگر طراحی و ساخت ماهواره‌ها هزینه‌بر بود، ضمن آن که هر یک از این ماهواره‌ها دارای محدودیت‌های ماموریتی بودند.

وی ادامه داد: از این رو امروزه کشورها به سمت تامین نیازها از طریق ایجاد شبکه ماهواره‌ها و منظومه ماهواره‌ای حرکت کردند.

صالحی، قابلیت انجام چندین ماموریت به صورت هم‌زمان را از قابلیت‌های منظومه ماهواره‌ای دانست و گفت: از این طریق می‌توان به صورت اقتصادی اقدام به طراحی و ساخت ماهواره‌ها کرد. بر این اساس یکی از ماموریت‌های پژوهشگاه فضایی ایران ظرفیت‌سازی برای ایجاد شبکه‌ دانشگاه‌ها و شرکت‌های فناور برای حرکت به سمت طراحی و ساخت منظومه ماهواره‌ای است.

رخداد نجومی امروز