1398/2/29 - 13 رمضان 1440 - 2019/5/19

مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی

Astronomical Research Center (A.R.C.)

کد خبر 4574 | واحد خبر مركز | 1397/12/01 تعداد مشاهده 274 | چاپ

مریخ نورد "فرصت" برای همیشه خاموش شد

ناسا اعلام کرد که مریخ نورد آپورچونیتی پس از ۱۵ سال فعالیت دیگر بیدار نخواهد شد.

به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، در ژوئن ۲۰۱۸ ارتباط مریخ‌نورد آپورچونیتی پس از اینکه طوفان شن شدید در مریخ آن را پوشاند، قطع شد. اکنون نیز ناسا اعلام کرد که مأموریت مریخ نورد آپورچونیتی پس از ۱۵ سال فعالیت، به پایان رسیده است.

دانشمندان آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا پس از آنکه نتوانستند طی هفته‌های اخیر این مریخ نورد را احیا کنند، سرانجام ۱۳ فوریه اعلام کردند کهآپورچونیتی برای همیشه خاموش شد.

"توماس زوربوچن" (Thomas Zurbuchen) مدیر ارشد مأموریت علمی ناسا، گفت: من در اینجا با حس قدردانی و تقدیر از تمامی دانشمندان باید بگویم که مأموریت مریخ نورد آپورچونیتی پس از ۱۵ سال به پایان رسیده است.

مریخ نورد "آپورچونیتی" یا "فرصت" (Opportunity) که در سال ۲۰۰۴ میلادی توسط آژانس فضایی آمریکا به مریخ فرستاده شد، آزمایشگاهی سیار بود که وظیفه کاوش سطح این سیاره را بر عهده داشت.

طوفان گرد و غبار اولین بار در ماه مه گزارش شد. از ۴ تا ۵ ژوئن، جو مریخ رو به خراب شدن رفت. هفتم تا ۱۰ ژوئن، طوفان گرد و غبار شدت یافت و در این زمان بود که "فرصت" با پیام کمبود قدرت مواجه شد و تا امروز به خواب رفت.

ناسا در تاریخ ششم اوت اعلام کرد حجم ابرهای گرد و غبار کاهش یافته و سطح مریخ در حال شفاف شدن است.

مهندسان ناسا در تاریخ ۱۳ ژوئیه تأیید کردند که طوفان گرد و غبار، بسیار بزرگ است و تمام تماس‌ها با "آپورچونیتی" از بین رفته و پنل‌های خورشیدی دیگر قادر به شارژ باتری‌های کاوشگر نیستند.

اکنون نیز با وجود تلاش‌های فراوان دانشمندان، در ماه‌های اخیر آنها موفق به احیا فرصت نشدند و سرانجام این مأموریت پس از ۱۵ سال پایان یافت.

رخداد نجومی امروز