1398/5/30 - 18 ذیحجه 1440 - 2019/8/21

مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی

Astronomical Research Center (A.R.C.)

کد خبر 4562 | واحد خبر مركز | 1397/11/07 تعداد مشاهده 135 | چاپ

تلاش ناسا برای احیای کاوشگر "فرصت"

ناسا برای بار دیگر در پی ارسال مجدد یک مجموعه جدید از دستورات به مریخ نورد "فرصت"(Opportunity) برای برقرای تماس مجدد با زمین است.

به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی به نقل از ایسنا و به نقل از تک تایمز، طی چند هفته آینده، مهندسان "آزمایشگاه پیش‌رانش جت" ناسا در پاسادینا، کالیفرنیا، باز هم دستوراتی جدید به کاوشگر ۱۵ ساله "فرصت" خواهند فرستاد زیرا معتقدند چیزی سبب شده تا این کاوشگر نتواند با زمین ارتباط برقرار کند.

دستورات جدید چیزی فراتر از فرمان "رفت و برگشت سیگنال و بوق زدن"(sweep and beep) که آژانس فضایی از سال گذشته فرستاده بود، خواهد شد.

آخرین ارتباطی که ناسا از کاوشگر فرصت دریافت کرد، در ماه ژوئن ۲۰۱۸ و پیش از وقوع یک طوفان گرد و غبار عظیم در سیاره سرخ بود. طوفان گرد و غبار اولین بار در ماه مه گزارش شد. از چهار تا پنج ژوئن، جو مریخ رو به خراب شدن رفت. هفتم تا ۱۰ ژوئن، طوفان گرد و غبار شدت یافت و در این زمان بود که "فرصت" با پیام کمبود قدرت مواجه شد.

مهندسان ناسا در تاریخ ۱۳ ژوئیه تأیید کردند که طوفان گرد و غبار، بسیار بزرگ است و تمام تماس‌ها با "فرصت" از بین رفته و پنل‌های خورشیدی دیگر قادر به شارژ باتری‌های کاوشگر نیستند.

ناسا طی این مأموریت جدید امیدوار است که بتواند به سه مسئله احتمالی رسیدگی کند که یکی از آن مسائل این است که دریابد چه چیزی ممکن است سبب اختلال و جلوگیری در برقرای ارتباط فرصت با زمین باشد، دستور دیگری که به کاوشگر ارسال خواهد شد، بازنشاندن ساعت درونی اش که یک چارچوب زمانی برای مغز کامپیوتریاش را فراهم می‌کند، است. یکی دیگر از این دستورات جدید تغییر رادیو باند ایکس پشتیبان کاوشگر در صورت عدم انجام موارد اولیه و ثانویه خواهد بود. فرصت از رادیوی باند ایکس برای برقراری ارتباط با کنترل‌گر زمینی استفاده می‌کند.

به بازه بسامدهای رادیویی ریزموج در طیف الکترومغناطیسی باند ایکس(X band) گفته می‌شود. در برخی موارد مانند مهندسی مخابرات بازه بسامد باند ایکس به طور تقریبی از حدود ۷.۰ تا ۱۱.۲ گیگاهرتز (GHz) تعریف شده است. در مهندسی رادار، بر پایه تعریف مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک باند ایکس به بازه بسامد ۸ تا ۱۲ گیگاهرتز (GHz) گفته می‌شود. باند ایکس در رادارها، ماهواره‌های مخابراتی و شبکه بی‌سیم کاربرد دارد.

"جان کالاس"(John Callas)، مدیر پروژه مأموریت فرصت در "آزمایشگاه پیش‌رانش جت" ناسا، گفت: ما همچنان به استفاده از تکنیک‌های متعدد برای برقراری تماس با کاوشگر فرصت ادامه خواهیم داد.

مهندسین ناسا معتقدند که بادهای فصلی در سیاره سرخ، که از ماه نوامبر تا ژانویه می‌وزند، کاوشگر فرصت را احیا خواهند کرد.

رخداد نجومی امروز