1398/5/30 - 18 ذیحجه 1440 - 2019/8/21

مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی

Astronomical Research Center (A.R.C.)

کد خبر 4559 | واحد خبر مركز | 1397/11/03 تعداد مشاهده 143 | چاپ

آخرین نفس‌های یک سحابی

محققان اروپایی تصویری از مرگ یک سحابی به ثبت رسانده‌اند که نیم نگاهی به مرگ خورشید در پنج میلیارد سال آینده دارد.

به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، تلسکوپ‌ "وی.ال.تی" که مالکیت آن با سازمان رصدخانه جنوبی اروپا(ESO) است، جلوه‌ای منحصر به فرد از سحابی "ESO ۵۷۷-۲۴" منتشر کرده است که این سحابی را در حال مرگ نشان می‌دهد.

تابش کوتاه مدت این سحابی تنها مدت زمان کوتاهی دوام داشت و فقط ۱۰ هزار سال به طول انجامید که این زمان در عالم ستاره شناسی به اندازه یک چشم بر هم زدن است.

این سحابی ۱۴۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد و هم‌اکنون تابش در حال محو ستاره‌های این سحابی تنها با استفاده از تلسکوپ‌های بسیار قوی قابل رویت است.

تلسکوپ‌های وی ال تی چهار مورد از بزرگترین تلسکوپ‌های نوری جهان هستند که در رصدخانه پارانال در شیلی به صورت آرایه‌ای قرار گرفته‌اند.

این چهار تلسکوپ مشابه در سال‌های ۱۹۹۸-۲۰۰۱ آغاز به کار کردند و هر یک از آینه‌های مقعری با قطر ۸ متر و ۲۰ سانتی‌متر تشکیل شده‌اند.

تصاویر "ESO ۵۷۷-۲۴" نیز با استفاده از یکی از این تلسکوپ‌ها که "FORS۲" نام دارد، ثبت شده است.

این تلسکوپ یک ستاره مرکزی و روشن به نام "Abell ۳۶" در مرکز این سحابی شکار کرده است.

این تصاویر گازهای یونیزه را نشان می‌دهد که نشان‌دهنده آخرین نفس‌های ESO ۵۷۷-۲۴" هستند.

 محققان معتقدند خورشید ما نیز در پنج میلیارد سال آینده به همین صورت از بین خواهد رفت. خورشید به مرور زمان و هنگامی که به سن 10 میلیارد سالگی برسد به یک ستاره قرمز غول‌پیکر تبدیل می‌شود و از بین می‌رود. خورشید در حال حاضر حدود پنج میلیارد سال عمر دارد.


رخداد نجومی امروز