1398/5/30 - 18 ذیحجه 1440 - 2019/8/21

مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی

Astronomical Research Center (A.R.C.)

کد خبر 4558 | واحد خبر مركز | 1397/11/02 تعداد مشاهده 145 | چاپ

تسخیر خانه ۱۰۰ میلیارد ستاره توسط هابل!

آژانس فضایی اروپا اخیرا تصویری از یک کهکشان بیضوی باشکوه منتشر کرده است.

به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی به نقل از ایسنا، آژانس فضایی اروپا اخیرا در شبکه اجتماعی خود در اینستاگرام تصویری از کهکشان پرستاره "مسیه ۸۹"(Messier ۸۹) که توسط "تلسکوپ فضایی هابل" ثبت شده را منتشر کرده است. حدود ۱۰۰ میلیارد ستاره در این کهکشان وجود دارد. کهکشان مذکور ۵۵ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد.

"مسیه ۸۹ "(Messier ۸۹) یک کهکشان بیضوی در صورت فلکی دوشیزه است  و توسط "شارل مسیه" و در ۱۸ مارس ۱۷۸۱ کشف شد. "مسیه ۸۹" عضو خوشه "دوشیزه" است. پیکر آسمانی دوشیزه (خوشه) یا صورت فلکی سنبله از صورت‌های فلکی منطقةالبروجی است. مساحت آن ۱۲۹۴ درجه مربع می‌باشد. این پیکر آسمانی در نیمکره شمالی آسمان و دومین صورت فلکی از لحاظ بزرگی است.

کهکشان‌های بیضوی کهکشان‌هایی هستند که شکلی بیضی‌گون دارند و بازوهای مارپیچی در آن‌ها دیده نمی‌شود. کهکشان‌های بیضوی بیشترین تعداد را در میان انواع دیگر دارند. شکل یکنواختی که در ساختار آنها وجود دارد نشان سن زیاد و پیری این کهکشان‌ها است. شکل‌گیری ستارگان در کهکشان‌های بیضوی متوقف شده‌ است. ۶۰ درصد کل کهکشان‌ها و کوچک‌ترین و بزرگ‌ترین کهکشان‌های کیهان بیضوی هستند.

رخداد نجومی امروز