1399/3/7 - 3 شوال 1441 - 2020/5/27

Astronomical Research Center (A.R.C.)

کد خبر 4534 | واحد خبر مركز | 1397/10/22 تعداد مشاهده 223 | چاپ

درخواست ناسا از روسکاسموس برای ساخت "سایوز ماه‌نورد"

ناسا از روسکاسموس خواست تا نسخه‌ای از ناو سایوز را برای حمل و نقل فضانوردان به ماه بسازد.

به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی به نقل از ایسنا؛ دیمیتری راگوزین رئیس سازمان فضایی روسیه(روسکاسموس) در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی"روسیا-24" این خبر را اعلام کرد.

راگوزین گفت: "آنها از یک نسخه از سایوز درخواست می‌کنند که بتواند به عنوان یک سامانه پشتیبان برای پرواز به ماه و حمل و نقل فضانورد از آن استفاده کنند."

او همچنین اشاره کرد که ناسا اصرار دارد که روسیه همچنان فضانوردان آمریکایی را با ناوهای کیهانی سایوز به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.

گرچه ناسا تصمیم دارد در سال 2019 سفینه‌های فضایی سرنشین‌دار ساخته شده بخش خصوصی و شرکت‌های آمریکایی را وارد عمل کند اما از آنجا که برای کاربری دائمی از آنها نیاز دارد این سفینه‌ها دوران آزمایشی خود را بگذرانند.

سازمان فضایی آمریکا، اطمینان لازم استفاده از آنان را پیدا کند. از سوی دیگر آمریکا قصد دارد برنامه‌ای فضایی با مشارکت بین‌المللی برای ایجاد یک ایستگاه مداری دائمی در مدار ماه را به مورد اجرا بگذارد که ناوهای کیهانی به طور منظم بین آن و زمین رفت و آمد کنند.

ناو کیهانی سایوز در دهه 1960 برای سفر فضانوردان روس به ماه طراحی و ساخته شده بود و با افزودن یک موشک تقویتی، توانایی حمل انسان به مدار ماه را دارد. نوع بدون سرنشین سایوز با نام زوند، در اواخر دهه 1960 توانست با موفقیت به مدار ماه سفر کند و به زمین بازگردد و مسئولان ناسا از این توانایی سفینه سایوز آگاه هستند بویژه که این ناو به خوبی تاکنون توانسته از عهده آزمایش برآید، در حال حاضر با تعویض بسیاری از سامانه‌ها، پیشرفته‌تر شده و ضمنا از سفینه‌های دیگر بسیار ارزان‌تر تمام می‌شود.

رخداد نجومی امروز