1399/3/7 - 3 شوال 1441 - 2020/5/27

Astronomical Research Center (A.R.C.)

کد خبر 4521 | واحد خبر مركز | 1397/10/16 تعداد مشاهده 259 | چاپ

آموزش قبل از سفرهای فضایی برای غیرحرفه‌ای‌ها

کمتر کسی است که آرزوی سفر به فضا را نداشته باشد. گرچه خبر وارد شدن بخش خصوصی به عرصه فضانوردی سرنشین‌دار، نشانگر آن است که پرواز انسان به فضا طی دهه‌های بعدی وسعت بیشتری خواهد یافت اما نه آن قدر که افراد عادی، بدون چند ماه آموزش بتوانند به فضا سفر کنند البته با تمام ساده شدن سفر به فضا، اگر قرار باشد حتی افراد عادی این کار را با فضاپیمای تجاری هم انجام دهند باز هم نیاز است که قبل از پرواز دوره کوتاه تمرین و آموزش را طی کنند.

به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی به نقل از ایسنا؛ مواردی از آموزش که برای "مسافران فضا" پیش‌بینی شده بسیار ساده‌تر از فضانوردان حرفه‌ای است. اما آنها نیز باید برخی موارد را حتما آموزش ببینند چون مسلما طی سفر به آن نیاز خواهند داشت. بطور مثال اثبات شده است که تمامی افراد چه حرفه‌ای و چه غیرحرفه‌ای که به فضا سفر می‌کنند علاقمند هستند فیلم و عکس بگیرند چه از خودشان، چه از داخل ایستگاه فضایی و چه از زمین.

همچنین تمامی کسانی که حتی تاکنون به صورت گردشگر به فضا رفته‌اند، در آنجا در برخی آزمایش‌ها و فعالیت‌ها، "دستیار" فضانوردان بوده‌اند. به همین دلیل مواردی را باید بیاموزند و قبل از پرواز باید جلسات زیادی با مربیان مختلف داشته باشند که در آن‌ها موضوعات گوناگون به آنها آموزش داده می‌شود که البته بسیار کلی است.

موضوع‌هایی همچون آشنایی با دستگاه‌های مختلف سفینه فضایی و عملکرد آنها، طرز کار دستگاه تلویزیونی مدار بسته و ادوات صوتی، استفاده از تلویزیون برای مشاهده تصاویری که توسط دوربین‌های نصب شده در داخل و خارج فضاپیما گرفته می‌شود، استفاده از دستگاه دفع مدفوع(دستگاه جمع‌آوری ضایعات)، طرز رعایت بهداشت و نظافت در فضا، تهیه غذا در حین پرواز، پوشیدن و استفاده صحیح از لباس‌های فضایی، طرز حرکت صحیح برای حفظ تعادل در شرایط بی‌وزنی، آشنایی با تجهیزات عکسبرداری و فیلم‌برداری برای مستند کردن تجربیات در داخل ایستگاه فضایی، طرز عمل دستگاه ارتباطی جهت دریافت و ارسال پیامها میان زمین و فضاپیما، استفاده از تجهیزات آتش‌نشانی برای مقابله با بروز آتش سوزی احتمالی، تمرین مواجه شدن با مشکلات قبل از پرتاب در سکوی پرتاب، یا در حین فرود اضطراری، طریقه کار با رایانه‌های سفینه فضایی، آماده سازی‌های مشترک سرنشینان به هنگام سوار شدن به فضاپیما در زمان پرتاب، سفر در فضا همچنین زمان بازگشت به زمین، دستورات ویژه پزشکی در مورد حالات غیرعادی یا دگرگونی‌هایی که ممکن است در فضا رخ دهد و چگونگی معالجه آن‌ها با استفاده از ذخایر دارویی داخل سفینه و بسیاری موارد دیگر.

جدا از این موارد، هر مسافر فضایی باید تمرین‌هایی داشته باشد تا بدنش برای مقابله با وضعیت‌هایی که در زمان پرتاب رخ می‌دهد و فشارهایی که باید تحمل کند، همچنین مقابله با حالت "فضازدگی" که در ساعات اولیه سفر فضایی برای بسیاری بوجود می آید، مقاومت پیدا کند.

آموزش عمومی برای فضانوردان حرفه‌ای بسیار پیچیده و حدود دو سال طول می‌کشد اما امکان دارد برای "مسافران" آینده بسیار کمتر باشد.

رخداد نجومی امروز