1398/3/28 - 14 شوال 1440 - 2019/6/18

مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی

Astronomical Research Center (A.R.C.)

کد خبر 4503 | واحد خبر مركز | 1397/10/08 تعداد مشاهده 106 | چاپ

هدیه سال نو فضانورد کانادایی ایستگاه فضایی بین‌المللی

آریل ماتیو نماینده سازمان فضایی کانادا در روسیه روز جمعه طی مصاحبه با خبرنگار تاس گفت که دیوید سنت ژاک، فضانورد این سازمان، شب کریسمس را بر اساس سنت مسیحیان کاتولیک در ایستگاه فضایی بین‌المللی جشن گرفت و هدایای کریسمس بستگانش را در تماس مستقیم تلویزیونی نشان داد.

به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی به نقل از ایسنا؛ او در پاسخ به این سوال که آیا سازمان فضایی کانادا سنت ارسال هدیه را به ایستگاه فضایی بین‌المللی برای سال نو را انجام داده یا خیر گفت: "فضانوردان سازمان فضایی کانادایی اگر در کریسمس در ایستگاه فضایی بین‌المللی کار کنند، هدیه کریسمس می‌گیرند".

وی افزود: "هدیه‌های از اقوام خویش قبلا به ایستگاه فرستاده شده بود و دیوید سنت ژاک آنها را در این شب باز کرد. علاوه بر آن در صبح روز 25 دسامبر یک ویدئو کنفرانس با خانواده‌اش برگزار کرد که در طول این گفتگو او یکی از هدایای ارسالی که لباس خوابی همرنگ لباس خانواده‌اش در زمین بود را پوشید!"

آریل ماتیو پیش از این گفته بود که طبق قرارداد بین سازمان فضایی کانادا و دیوید سنت ژاک، فضانورد کانادایی طی سفر مداری خود 11 روزه استراحت دارد که کریسمس(25 دسامبر) و سال نو(1 ژانویه) از آن جمله است. در این روزها دیوید سنت ژاک که یک متصدی سامانه‌های خودکار (رباتیک) و پزشک است می‌تواند وظایف معمول در ایستگاه فضایی بین‌المللی را کنار گذاشته و با خیال راحت کتاب بخواند، فیلم تماشا کند و یا با خویشاوندانش در زمین ارتباط بگیرد.

اولگ کانوننکو فضانورد روسی، دیوید سنت ژاک فضانورد ناسا و انا مک کلین کانادایی، سه خدمه بین‌المللی در ایستگاه فضایی بین‌المللی حلول سال نو میلادی را جشن می‌گیرند.

این سه نفر 25 روز قبل در 3 دسامبر گذشته با ناو کیهانی سایوز ام.اس-11 به فضا پرتاب شدند و بر اساس یک برنامه فشرده حدود 6 ساعت بعد سفینه خود را به ایستگاه فضایی بین‌المللی رساندند. طبق برنامه آنها تا 17 ژوئن 2019 در ایستگاه فضایی بین‌المللی فعالیت خواهند داشت.

رخداد نجومی امروز