1398/2/5 - 19 شعبان 1440 - 2019/4/25

مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی

Astronomical Research Center (A.R.C.)

کد خبر 4315 | واحد خبر مركز | 1397/08/07 تعداد مشاهده 341 | چاپ

کهکشان مارپیچی قرمز

ناسا اخیرا در شبکه اجتماعی خود تصویری از یک کهکشان مارپیچی قرمز منتشر کرده است.

به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی به نقل از ایسنا، تلسکوپ فضایی "هابل"(Hubble Space Telescope) ناسا اخیرا موفق به ثبت تصویر یک کهکشان مارپیچی قرمز شده است. اندازه این کهکشان مارپیچی همانند کهکشان راه شیری بوده و در حدود بیش از 100 هزار سال نوری از زمین فاصله دارد.

"کهکشان مارپیچی"(spiral galaxy) یک نوع از سه نوع اصلی کهکشان‌ها است که اولین بار توسط "ادوین هابل" شناسایی و در سال ۱۹۳۶ رده‌بندی شد.

همانند کهکشان راه شیری، مناطق آبی رنگ، بازوی مارپیچی این کهکشان و نشان دهنده شکل‌گیری ستارگان هستند.

بازوهای مارپیچی نقاطی هستند که از مرکز مارپیچی و کهکشان‌های مارپیچی بسته کشیده شده‌اند. این نواحی باریک به شکل مارپیچ می‌باشند و از این رو به آن‌ها کهکشان‌های مارپیچی می‌گویند. طبقه‌بندی متفاوت کهکشان‌های مارپیچی به ساختار بازوهای مشخص در آنها بستگی دارد. بازوهای مارپیچی از تعداد بسیار زیادی ستاره آبی و بزرگ و جوان تشکیل شده‌اند.

نقاط آبی رنگ، محل تشکیل ستاره‌های گرم و جوان هستند در حالیکه ستاره‌های سرد و بزرگ‌تر در مرکز کهکشان تجمع دارند و با رنگ قرمز نمایان هستند.

در حالیکه نزدیکی نسبی این کهکشان به زمین آن را به یک هدف ایده آل برای مطالعه ستاره شناسان حرفه‌ای تبدیل کرده است، اندازه بزرگ و روشنایی آن در آسمان شب نیز یک هدف زیبا برای ستاره شناسان غیرحرفه‌ای به شمار می‌آید.

رخداد نجومی امروز