1398/2/5 - 19 شعبان 1440 - 2019/4/25

مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی

Astronomical Research Center (A.R.C.)

کد خبر 4314 | واحد خبر مركز | 1397/08/07 تعداد مشاهده 344 | چاپ

چین نخستین بانک ژن انسانی را به مدار فرستاد

شرکت چینی "من‌وی"(Shainghai ManWei Technology) در شانگهای برای نخستین بار در تاریخ, یک محفظه به نام "دی.اس.بی-01"(DSB-01) حاوی ژن‌های انسانی را به فضا فرستاد.

به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی به نقل از ایسنا و به نقل از پایگاه خبری چاینادیلی، تلویزیون مرکزی چین گزارش داد این محفظه از مرکز پرتاب‌های فضایی "تاییوان"(Taiyuan) در استان شانشی، در شمال چین با کمک موشک حامل چانگژنگ-4 (Changzheng-4) پرتاب شد و در مداری به ارتفاع 950 کیلومتر قرار گرفت.

به گفته مدیران این پروژه که "دی اسپیس"(DSPACE) نام دارد، ماده ژنی دریافت شده از هشت شهروند جمهوری چین با شیوه‌های مختلف زندگی، که در یک ظروف مخصوص قرار گرفته از خطرات ناشی از تابش کیهانی در امان هستند. این محفظه می‌تواند محموله خود را تا حدود 1000 سال سالم نگهداری کند.

مدیر این برنامه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی مدعی شد با توجه به محاسبات متخصصان، زمین به دلیل نابودی منابع حیاتی و رشد بیش از حد جمعیت در 400 سال آینده، برای بشریت نامناسب خواهد شد. فرض بر این است که با کمک این بانک ژن در آینده دور, تمدن جدید انسان ایجاد شود.

این شرکت در نظر دارد به زودی به ایجاد یک بانک ژن فضایی با ذخیره میلیون‌ها نمونه اقدام کند. آنها می‌گویند براساس این طرح تلاش خواهند کرد مخزن‌های حاوی ماده ژنی به مریخ و یا سیاراتی مشابه با زمین فرستاده شود.

چین به طور فعال برنامه فضایی ملی خود را توسعه می‌دهد. علاوه بر هواشناسی، مخابرات و ماهواره‌های ناوبری، این کشور در حال توسعه فن‌آوری‌هایی برای مطالعه سیارک‌ها و مریخ است تا مطالعات فشرده‌ای را که دانشمندان چینی قصد دارند در سال 2020-2025 بنا کنند به مرحله عمل برسد.

رخداد نجومی امروز