1398/2/5 - 19 شعبان 1440 - 2019/4/25

مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی

Astronomical Research Center (A.R.C.)

کد خبر 4294 | واحد خبر مركز | 1397/08/01 تعداد مشاهده 379 | چاپ

اولین نگاه تاسواره‌های مریخ‌گرد به سیاره سرخ

یکی از دو تاسواره‌ای که برای اولین بار به ماموریت فضای عمیق فرستاده شده‌اند، اولین عکس خود را از مریخ گرفته‌ و به زمین مخابره کرد.

به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، ناسا در ماه مه با پرتاب فرودگر مریخی "InSight"، دو ماهواره کوچک یا همان تاسواره را به اندازه دو کیف دستی به نام‌های "Marco-A" و "MarCO-B" با آن همراه کرد.

این دو فضاپیمای کوچک در نوع خود اولین هستند که به فضای عمیق رسیده‌اند و اکنون یک تصویر از اولین نگاه‌شان به سیاره سرخ را برای ما فرستاده‌اند.

در این تصویر که در تاریخ ۳ اکتبر توسط MarCO-B گرفته شده، مریخ را به شکل نقطه کوچک قرمز رنگی در سمت راست می‌بینیم.

تاسواره برای گرفتن این عکس باید برنامه‌ریزی می‌شد تا بچرخد و بتواند دوربین خود را به سمت مریخ بگیرد.

گوشه‌هایی از چندین ابزار جانبی تعبیه شده روی تاسواره از جمله یک پتوی حرارتی در سمت چپ و بالا و در زیر آن، آنتن تغذیه نیز در حاشیه این عکس دیده می‌شود. همچنین سمت راست تصویر توسط با استفاده از آنتن تقویت اشغال شده است.

این عکس از فاصله حدود ۱۲.۸ میلیون کیلومتری گرفته شده است، اما جالب اینجاست که تا رسیدن این دو تاسواره به مریخ ۸۵ میلیون کیلومتر راه مانده است، چرا که مریخ در حال دور شدن از تاسواره‌ها است.

هنگامی که آنها به مریخ برسند، با فرود فرودگر "اینسایت" بر سطح مریخ، به تقویت ارتباط با زمین کمک می‌کنند.

گفته می‌شود که مدارگرد "MRO" اغلب کارها را انجام می‌دهد و ماموریت "مارکو"(MarCO) بیشتر برای آزمایش آن است که آیا تاسواره‌ها قادر به تحمل سختی چنین سفر فضایی دشواری هستندیا خیر؟

به نظر می‌رسد که ناسا به تاسواره‌ها بیشتر جذب شده است، چرا که ضمن داشتن اندازه کوچک، بسیار ارزان‌تر و ساده‌تر از فضاپیماهای رایج کنونی هستند.

تا کنون، تاسواره‌ها برای نظارت بر آب و هوا، شکار سیاره‌های فراخورشیدی، تمیز کردن زباله‌های فضایی و آزمایش چگونگی رشد سبزیجات در فضا برای ماموریت‌های آینده انسانی تنها به مدار زمین فرستاده شده بودند و این اولین بار است که دو تاسواره به فضای عمیق فرستاده می‌شوند.

اگر ماموریت "مارکو" موفقیت آمیز باشد، می‌تواند مسیر را برای تاسواره‌های دیگر در ماموریت‌های فضای عمیق هموار کند.

برنامه‌ها برای ارسال تاسواره‌ها به ماه، سیارک‌ها و احتمالا حتی سفرهای میان ستاره‌ای با سرعت بالا به آلفا سنتاوری در حال تدوین است.

تاسواره‌های "مارکو" قرار است در تاریخ ۲۶ نوامبر به مریخ برسند.

رخداد نجومی امروز