بسمه تعالی
مركز مطالعات وپژوهش هاى فلكى ـ نجومى
کد خبر: 4048 گروه خبری: واحد خبر مركز تاریخ خبر: 1396/11/10 تعداد مشاهده: 442
یک اخترشناس آماتور ماهواره مفقود شده ناسا را پیدا کرد چاپ | بستن پنجره

ماهواره مفقود شده ناسا توسط یک اختر شناس آماتور پیدا شد.

ه گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، مرکز فضایی "گادارد" ناسا تایید کرد که یک اختر‌شناس آماتور در جستجوی ماهواره جاسوسی مفقود شده این سازمان، پیام‌های رادیویی ماهواره علمی "ایمج"(IMAGE)  را که از 12 سال پیش ارتباطش با مرکز کنترل ماموریت قطع شده بود، دریافت کرده است.

در 25 مارس سال 2000، ناسا ماهواره (IMAGE) را از پایگاه نیروی هوایی واندنبرگ در کالیفرنیا بر روی موشک "دلتا2"( Delta II) پرتاب کرد.

سپس در 18 دسامبر سال 2005، تماس رادیویی به دلیل نامشخصی غیرقابل دسترس شد. ناسا پس از چند هفته تلاش برای تماس مجدد، نتوانست کاوشگر فضایی را پیدا کند.

این مساله تا 7 ژانویه سال 2018 هنگامی که موشک "فالکون9" (Falcon 9) یک محموله مخفی را برای دولت ایالات متحده به مدار حمل می‌کرد، ادامه داشت. با وجود اینکه این پرتاب ظاهرا موفقیت آمیز بود، اما ماهواره "زوما"(ZUMA) مفقود شد و "اسکات تیلی" (Scott Tilly) اخترشناس آماتور ازمنطقه رابرتز کریک در استان بریتیش کلمبیا تصمیم گرفت تا ببیند آیا می‌تواند این ماهواره را با استفاده از جستجوی طیف رادیویی" باند اِس"(S-Band)پیدا کند یا خیر.

تیلی ماهواره "زوما" را پیدا نکرد، اما او در 20 ژانویه گزارش کرد که یک سیگنال غیرمعمول پیدا کرده و هنگامیکه او پارامترهای مداری منبع پیام‌ها را مقایسه کرد، متوجه شد که با پارامترهای ماهواره (IMAGE) مطابقت دارند.

در طول هفته گذشته تیلی یافته‌های بیشتری را ضبط کرده است و تجزیه وتحلیل او نشان می‌دهد که ماهواره(IMAGE) در حال چرخش به دور زمین است و احتمالا کار می‌کند ولی پیام‌هایش در جهت درست مخابره نمی‌شود.

در همین حال، ریچارد بورلی از مرکز فضایی گادارد در یک ایمیل به تیلی تایید کرد که منبع رادیویی با ماهواره(IMAGE) سازگار است.

کد خبر: 4048 گروه خبری: واحد خبر مركز تاریخ خبر: 1396/11/10   چاپ | بستن پنجره

نظر شما در مورد مطلب فوق
نظر شما:
ایمیل شما:نظرات بازدیدکنندگان