بسمه تعالی
مركز مطالعات وپژوهش هاى فلكى ـ نجومى
کد خبر: 3785 گروه خبری: واحد خبر مركز تاریخ خبر: 1396/02/26 تعداد مشاهده: 704
محموله فوق‌ سنگین فالکون 9 به فضا پرتاب شد چاپ | بستن پنجره

صبح امروز شرکت اسپیس ایکس ماهواره "اینمارست-5" را با موفقیت به فضا پرتاب کرد.

به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، این ماهواره ارتباطی که 6100 کیلوگم وزن داشت سنگین‌ترین محموله‌ای بود که فالکون 9 موفق به حمل آن شده است. این ماهواره انگلیسی حدود ساعت 3:52 صبح به وقت تهران از پایگاه فضایی کندی ناسا واقع در فلوریدا به فضا پرتاب شد.

این ماهواره در ارتفاع 35 هزار و 800 کیلومتری سطح زمین مستقر شده است.

این ماهواره طبق برنامه 32 دقیقه پس از پرتاب با موفقیت از موشک فالکون 9 جدا شد.

سال گذشته شرکت "اینمارست"(Inmarsat) قراردادی را با اسپیس‌ ایکس برای پرتاب ماهواره اینمارست-4 منعقد کرد که به خاطر تاخیرهای متعدد در پرتاب فالکون 9 این قرارداد لغو شد و اینمارست با موشک آریان آژانس فضایی اروپا پرتاب ماهواره خود را انجام داد.

اسپیس ایکس در سال جاری میلادی شش پرتاب موفقیت‌آمیز داشته است و طبق اعلام این شرکت تا پایان سال، مجموعا 20 پرتاب را انجام خواهد داد.

با توجه به سنگین بودن محموله فالکون 9 در پرتاب امروز، سوخت آن به پایان رسید و بخش قابل بازیابی آن نتوانست فرود بیاید.

ماهواره ارتباطی اینمارست-5 که بوئینگ آن را ساخته است برای گسترش شبکه ارتباطی "اکسپرس"(Xpress) استفاده می‌شود. این شبکه اطلاعات را با سرعت 50 مگابیت بر ثانیه به زمین می‌فرستد و با سرعت پنج مگابیت بر ثانیه از زمین داده‌ها را دریافت می‌کند که این سرعت 100 برابر سرعت ماهواره‌های قبلی این شرکت است.

اینمارست یک شرکت فعال در عرصه ارتباطات است و با استفاده ماهواره‌های خود به بسط ارتباطات شبکه اینترنت در جهان کمک می‌کند.

بسیاری از کمپانی‌های بزرگ نظیر لوفتهانزا و استرالین ایرلاین از شبکه ارتباطی اکسپرس استفاده می‌کنند.

قرار بود این ماهواره 15 روز پیش با استفاده از موشک "فالکون سنگین" به فضا فرستاده شود اما تاریخ پرتاب به بامداد سه‌شنبه و با استفاده از فالکون 9 موکول شد.

کد خبر: 3785 گروه خبری: واحد خبر مركز تاریخ خبر: 1396/02/26   چاپ | بستن پنجره

نظر شما در مورد مطلب فوق
نظر شما:
ایمیل شما:نظرات بازدیدکنندگان