1397/4/1 - 7 شوال 1439 - 2018/6/22

مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی

Astronomical Research Center (A.R.C.)

کد خبر 3693 | واحد خبر مركز | 1395/11/24 تعداد مشاهده 1339

همزمانی تقریبی 3 پدیده نجومی

اولین ماه گرفتگی جزئی سال 2017 بامداد روز گذشته(شنبه) در حالی اتفاق افتاد که ماه کامل برفی از سایه زمین عبور کرد و در همان روز نیز یک دنباله‌دار از فاصله نزدیکی از سیاره گذشت.

به گزارش واحد خبر مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی به نقل ایسنا به نقل از اسپیس، این رویدادهای تقریبا همزمان نجومی توسط رصدخانه‌ها و ستاره‌شناسان حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای در سراسر جهان به تصویر کشیده شد که در اینجا برخی از آن‌ها به نمایش درآمده است.

در این تصویر می‌توان گزفت جزئی ماه کامل را در مقایسه با ماه سالم مشاهده کرد که یک تلسکوپ رصدخانه جامعه اسلوه(slooh) در جزایر قناری اسپانیا در آن به نمایش میزان تاریک شدن این قمر در جریان خسوف پرداخته است.

در این تصویر مقایسه‌ای نمای نزدیک که توسط دیگر تلسکوپ اسلوه در شیلی ثبت شده، نیز می‌توان میزان تاریک شدن ماه در زمان گرفت را مشاهده کرد.

در تصویر بالا، دنباله‌دار 45P/Honda-Mrkos-Pajdusáková دو روز قبل از عبور نزدیک از کنار زمین توسط تلسکوپ‌های اسلوه به نمایش درآمده است.

این تصویر انیمیشن با ترکیب چندین رصد انجام شده توسط تلسکوپ‌های اعضای رصدخانه جامعه اسلوه در روز هشتم فوریه (20 بهمن) ساخته شده که دنباله‌دار 45P را قبل از عبور نزدیک از کنار زمین نشان می‌دهد.

تصویر دیگری از دنباله‌دار 45P پیش از مواجهه نزدیک با زمین

تصویری از دنباله‌دار 45P در روز 23 دسامبر از هاوایی

کریس کوک، عکاس آمریکایی این تصویر از ماه را در اوج گرفت جزئی آن از رصدخانه‌اش در کیپ کود ماساچوست ثبت کرده است.

تصویر طلوع ماه در آسمان توکسان آریزونا حین خسوف جزئی نیم‌سایه‌ای 23 بهمن

تصویر ماه کامل برفی در مقدونیه پیش از شروع خسوف جزئی نیم‌سایه‌ای

طلوع ماه کامل برفی در پشت فانوس دریایی گریت بدز در خلیج ری‌ریتان نیوجرسی و تصویر عبور یک هواپیما از میان ماه قرمز رنگ


رخداد نجومی امروز