1398/5/30 - 18 ذیحجه 1440 - 2019/8/21

مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی

Astronomical Research Center (A.R.C.)

کد خبر 1930 | همايش ها | 1390/12/18 تعداد مشاهده 490 | چاپ

اولین نشست قرآنی با موضوع«آفرینش» برگزار شد +تکمیلی

اولین نشست قرآنی با موضوع«آفرینش» که در حاشیه آن برنامه اهدای جوایز ششمین مسابقه سراسری نجوم انجام گرفت برگزار شد

 اولین نشست قرآنی با موضوع«آفرینش» در مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی ـ نجومی وابسته به دفتر حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی در قم برگزار شد.

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجويان ايران(ايسنا) ، حجت الاسلام والمسلمين احمد عابدی، رئيس پژوهشكده حج و زيارت امروز 18 اسفندماه در اولين نشست از سلسله  نشست‌های قرآنی مركز نجوم آيت الله العظمی سيستانی كه با موضوع آفرينش برگزار شد: آفرينش موضوعی است كه از منظر علومی چون فلسفه، كلام ،عرفان و نجوم مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.
وی در ادامه بيان كرد: خداوند سه عالم ناسوت، ملكوت و جبروت را آفريده است.
عابدی در ادامه با اشاره به اين تقسيم بندی سه گانه گفت: از ديدگاه مكتب اشراق، عالم جبروت عالم انوار قاهره، عالم ملكوت عالم انوار مدبره و عالم ناسوت عالم مادی است.
 وی در ادامه با اشاره به نظام آفرينش از ديد سهروردی، بيان كرد: اولين خلقت جهان بر اساس نظام آفرينش سهروردی كه برگرفته از دين زرتشت بوده است، خلقت بهمن بوده است.
عابدی در ادامه افزود: از ديدگاه مكتب زرتشت، بهمن واسطه ارتباط يزدان و زرتشت پيغمبر بوده است.
وی گفت: از ديدگاه این مكتب، بهمن واسطه خلقت انوار قاهره، انواره قاهره واسطه خلقت انوار مدبره و انوار مدبره واسطه خلقت عالم مادی است.
عابدی تصريح كرد: تفکری که در آئین زرتشت مطرح است در تفکر بودایی هم عینا آمده است و در میان ما مسلمانان هم چیزی با عنوان حقیقت محمدی در آفریشن مطرح است.
وی با اشاره به وجود عالم ناسوت بیان کرد: براساس برخی تفاسیر 18 هزار عالم ناسوت(مادی)وجود دارد که در مقایسه با عالم ملکوت و جبروت قابل قیاس نیست و آن ها تعداد بیشتری دارند.
عابدی با بیان اینکه سوره مبارکه یاسین به عنوان قلب قرآن مطرح است اظهار کرد:به این دلیل این سوره به قلب قرآن معروف شده است که در آیه آخر آن آمده که هر چیزی ملکوتی دارد و ملکوت آن در نزد خداوند است.
وی در تعریف عالم ملکوت بیان کرد: ملکوت عالمی میان جبروت و ناسوت است و رب النوع هر نوعی به تعبیر سهروردی در عالم ملکوت است.

------

گزارش تصویری را اینجا ببینید

رخداد نجومی امروز